TRÓJMIASTO: +48 515 747 255 trojmiasto@spokobox.eu
KRAKÓW: +48 789 277 337 krakow@spokobox.eu
PODKARPACIE: +48 796 710 737 podkarpacie@spokobox.eu
WARSZAWA +48 601 551 550 warszawa@spokobox.eu

Program Optimum Opcja Niskie ŁG

Opcja Niskie ŁG (Niski Ładunek Glikemiczny) możliwa jest w każdym Programie i jest przeznaczona dla osób ze zdiagnozowaną lub podejrzewaną cukrzycą typu 2, stosujących farmakoterapię lub zagrożonych włączeniem farmakoterapii. Opcja Niskie ŁG jest również przeznaczona dla osób ze zdiagnozowaną lub podejrzewaną insulinoopornością.

Opcja NIE jest przeznaczona dla osób stosujących insulinoterapię, a mających cukrzycę typu 2 ani dla osób mających cukrzycę typu 1, ponieważ nie określamy i nie gwarantujemy ilości Wymienników Węglowodanowych (ww) w poszczególnych potrawach.

Opcję ta wiąże  się również z popularnym IG (Indeks Gliekmiczny) z uwagi na rozpowszechnienie danego nazewnictwa. De facto jest to opcja gwarantująca niski, sporadycznie średni ŁADUNEK GLIKEMICZNY (ŁG), co jest znacznie istotniejsze od INDEKSU GLIKEMICZNEGO. Zachęcamy do lektury na temat IG oraz ŁG w kolejnych zakładkach w celu lepszego zrozumienia tematu.

 Ładunek glikemiczny (ŁG) jest iloczynem indeksu glikemicznego i zawartości węglowodanów w porcji produktu.

ŁG
ŁG ma zdecydowanie większe zastosowanie praktyczne niż IG, ponieważ uwzględnia nie tylko jakość, ale także ilość węglowodanów zawartych w danym produkcie – dlatego też pozwala przewidzieć całkowity wzrost poziomu glukozy po spożyciu posiłku czy produktu. Klasycznym przykładem obrazującym działanie ŁG jest arbuz, którego indeks glikemiczny jest wysoki, gdyż wynosi 72. Jednak przeciętna porcja arbuza (załóżmy 120 g) zawiera 6 g węglowodanów przyswajalnych – to daje nam ŁG w wysokości 4, a więc nie ma obawy o poziom cukru po zjedzonym arbuzie 😉

Na podstawie ładunku glikemicznego produkty dzielimy na produkty o:

Ładunek glikemiczny

Indeks Glikemiczny w uproszczeniu to dynamika (szybkość) oraz stopień odpowiedzi glikemicznej (czyli tempo i poziom wzrostu poziomu stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie – tempo i poziom stężenia insuliny we krwi) po spożyciu określonego pokarmu w porównaniu z pokarmem referencyjnym, jakim uznano czystą glukozę. Odpowiedź po spożyciu glukozy określa się jako 100. Powyżej 100 pojawia się niewiele pokarmów, np. piwo lub daktyle. Jako niskie IG określa się pokarmy o indeksie do 50, a jako wysokie IG – pokarmy o indeksie powyżej 70.

Indeks glikemiczny

Spożycie produktów czy posiłków o wysokim indeksie glikemicznym powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi – zjawisko to z kolei pobudza komórki β trzustki do wydzielania nadmiernych ilości insuliny (hormonu umożliwiającego wykorzystanie glukozy przez komórki ciała). Taki nagły wzrost poziomu insuliny stanowi bodziec stymulujący magazynowanie składników energetycznych, w tym glukozy i trójglicerydów, przez tkanki wrażliwe na insulinę (również tkankę tłuszczową) – jednym słowem tyjemy. Jednak to nie wszystko!

Po 1 – 2 godzinach od spożycia posiłku o wysokim indeksie glikemicznym stężenie glukozy we krwi obniża się, lecz efekty biologiczne wysokiego poziomu insuliny nadal trwają. Skutkuje to gwałtownym obniżeniem poziomu glukozy, często do wartości niższych niż na czczo – stan taki określa się mianem „reaktywnej hipoglikemii”. Taki obniżony poziom glukozy prowadzi do wydzielania hormonów przeciwregulacyjnych, mających przywrócić jej prawidłowe stężenie w surowicy. Wówczas zwykle dochodzi do spożycia kolejnego posiłku, który w tej sytuacji będzie powodował jeszcze większy wzrost poziomu glukozy. Błędne koło się zamyka.

Opcja Niskie IG została tak nazwana z uwagi na popularność tego indeksu, jednak dużo istotniejszym wskaźnikiem jest Ładunek Glikemiczny (ŁG), który mówi o odpowiedzi glikemicznej organizmu po spożyciu danego pokarmu w zależności nie tylko od jego IG ale i od jego ilości. Zachęcamy do lektury o Ładunku Glikemicznym w kolejnych zakładkach.

W SpokoBox serwujemy posiłki w większości o ładunku do 10, sporadycznie do kilkunastu. Nie serwujemy potraw o wysokim ładunku. W powszechnej opinii na diecie o niskim indeksie glikemicznym pewne potrawy są zakazane, np. ziemniaki czy gotowana marchewka. Jest to błędne podejście, ponieważ o ładunku glikemicznym, jak już wyjaśniliśmy powyżej decyduje TEŻ ilość węglowodanów w danej potrawie, czyli gramatura.

Przykład przekąski owocowej o ŁG=10,9:
1/2 banana (ŁG=7), 1/2 kiwi (ŁG=2,5), 4 winogrona (ŁG=1,4)

Przykład obiadu o ŁG=9,2:
porcja pieczonych ziemniaczków w piecu konwekcyjno-parowym, co daje efekt podobny do gotowania, 80g (ŁG=7,2)
porcja surówki z marchewki 100g (ŁG=2)
Mięsa czy ryby nie uwzględniamy w tej kalkulacji, ponieważ produkty te nie zawierają węglowodanów.

Dlaczego w opcji Niskie IG czasem pojawia się biały makaron czy biały ryż?
Ponieważ Ładunek Glikemiczny całej porcji na to pozwala, a chcemy, żeby nasi klienci byli w stanie wytrwać długi czas odżywiając się w zdrowy sposób i żeby nie mieli poczucia bycia na diecie. Różnica w ŁG to zaledwie 3,3 zamiast 2,7 na porcję (pamiętajmy, że do 10 ŁG jest niskie), zatem możemy „sobie na to pozwolić”

Przypatrzmy się ŁG porcji makaronu białego mieszanego z razowym i porcji makaronu razowego:
Porcja makaronu razowego 30g ŁG=2,7
Porcja makaronu białego zmieszanego z razowym 15 g + 15 g: ŁG=3,3

Zatem jakie potrawy i w jakich porcjach są problematyczne? Oto kilka przykładów potraw i porcji o bardzo wysokim ŁG:
1 pączek ŁG=30
tabliczka mlecznej czekolady ŁG=42
baton Snickers ŁG=35
pizza Supreme PIzza Hut 300g ŁG=27

Przykładowe menu

Śniadanie Pasta ze świeżo gotowanej ciecierzycy z łagodnym aywarem z dodatkiem świeżych pomidorów i chrupiącej sałaty oraz razowy chleb na prawdziwym zakwasie

2-gie śniadanie Koktajl z naturalnej, wytrawnej maślanki z prawdziwymi truskawkami posypany otrębami owsianymi

Obiad Pierś kurczaka zagrodowego po meksykańsku, lekko pikantna, z dwoma odmianami fasoli i kukurydzą oraz z ryżem paraboiled z aromatyczną kurkumą i kiełkami słonecznika

Przekąska Sałatka na roszponce z fety, suszonych pomidorów i kaparów, z pomidorami i ogórkami

Kolacja Zupa kalafiorowa z indykiem, pestkami dyni i zieloną pietruszką

Galeria:

Program Optimum SpokoBOX Opcja Niskie IG zawiera duże ilości:
 • warzyw i owoców
 • nasion, w tym nasion roślin strączkowych
 • produktów zbożowych nieprzetworzonych, pełnoziarnistych
 • naturalnych przypraw
Program Optimum SpokoBOX Opcja NIskie IG zawiera umiarkowane ilości:
 • ryb, przede wszystkim morskich (z opcją wyłączenia)
 • drobiu, głównie z wolnego chowu
 • jaj z wolnego wybiegu
 • nabiału chudego lub półtłustego (z opcją wyłączenia mleka)
 • kasz, głównie gruboziarnistych
 • pieczywa, głównie żytniego na zakwasie
 • orzechów i owoców suszonych(z opcją wyłączenia)
Program Optimum SpokoBOX Opcja NIskie IG zawiera małe ilości:
 • czerwonego mięsa,
 • oleju rzepakowego i oliwy z oliwek,
 • bardzo małe ilości soli morskiej

 

Cennik: