5 dietetycznych wskazówek, które pomogą Ci żyć zdrowiej

 

1. Ćwiczenia? Chętnie. Ale lepiej wybrać dietę

Czy Wy też słyszycie głosy znajomych, którzy chwalą się, że jedzą co chcą, a później idą wszystko spalić? Tak, ich organizmy prawdopodobnie nie należą do najzdrowszych, a szczupła budowa ciała może być uzależniona od czynników genetycznych i przemiany materii, a nie odpowiedniego trybu życia. Okazuje się bowiem, że organizm bardzo łatwo przyzwyczaja się do wysiłku fizycznego, dlatego poziom zużywanej energii rośnie… do czasu. Nie wydatkujemy zatem dużo więcej energii od tych, którzy nie ćwiczą zbyt wiele. Ćwiczenia wpływają bardzo pozytywnie na nasz organizm i pozwalają zachować sprawność fizyczną, jednak to właśnie dieta odpowiada za poprawne dostarczanie organizmowi zasobów energetycznych, a także składników mineralnych i witamin. Nie oznacza to oczywiście, że efektywnie stracicie na wadze bez ćwiczeń – tak pięknie raczej nie ma.

2. Lepiej nie jedz, ile chcesz

Czasami, w przypływie jakiegoś szaleństwa, wrzucamy na talerz dużo więcej, niż moglibyśmy zjeść. A jednak zjadamy. I wcale nie czujemy się wyjątkowo pełni! Dlaczego? Otóż badania przeprowadzone na dwóch grupach pokazują, że osoby, które otrzymały większą porcję jedzenia (nie wiedząc o tym) także więcej zjadały – szacunkowo o ponad 70%. Oznacza to, że nasze mózgi niezbyt dobrze szacują, ile tak naprawdę powinny zjeść. Jeśli porcja nie wygląda na wyjątkowo dużą (bądź ktoś, na przykład dokarmiająca babcia, dołożył nam po kryjomu kotlecika) prawdopodobnie zjemy ją ze smakiem, nie czując, że zjedliśmy więcej, niż zamierzaliśmy. Widocznie trudno nam powiedzieć stop. Osoby, które mają wyjątkowy problem z utrzymaniem mniejszych porcji mogą także pomyśleć o zainwestowaniu w mniejsze naczynia. To wcale nie tak głupie, jak mogłoby się wydawać.

3. Sen nie tylko dla piękna

Mówi się, że sen to najlepszy kosmetyk. I rzeczywiście sporo w tym prawdy. Nie wspomina się jednak, że sen jest także doskonałym wspomagaczem podczas diety. Kiedy chcemy zrzucić kilka kilogramów, pierwszą zasadą jest zaspokojenie potrzeb energetycznych bez żadnych dodatków w postaci batoników czy ciasteczek. A nie jest niczym nadzwyczaj odkrywczym, że mamy więcej energii wtedy, gdy wysypiamy się dobrze. Co najmniej siedem godzin snu to aż 33% szans więcej, że nadprogramowe kilogramy znikną z naszych brzuchów czy bioderek. Zły sen wymaga od nas nie tylko częstego uzupełniania kalorii (cukry zapewniają chwilowy skok energii, dlatego często pobudzamy się właśnie nimi), ale także może zwiększyć ryzyko powstania cukrzycy.

4. Kawa? Tak, ale z umiarem.

Osoby, które wiedzą co nieco o naturalnych spalaczach tłuszczu, z pewnością doskonale pamiętają, że kofeina zwiększa lipolizę (proces rozkładu tłuszczów). Dodatkowo kawa wpływa pobudzająco na organizm, dlatego wiele osób przed treningiem lubi wypić sobie szybkie espresso, by mieć więcej siły na bieganie, podnoszenie ciężarów i inne szaleństwa na siłowni. A jednak wyniki nie są w stanie dać nam jasnych wyników dotyczących działania kawy, gdyż… każdy reaguje na nią inaczej. Dodatkowo nasz organizm bardzo łatwo przyzwyczaja się do tej zaserwowanej na ciepło dawki energii i po miesiącu regularnego picia kawy pewnie nie poczujemy już żadnej różnicy. Dlatego kawa owszem, ale nie przed każdym treningiem i nie w nadmiarze.

Jak widzisz, drobne decyzje, nie mają rzeczywisty wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie oraz efekty odchudzania. 

Dieta to zawsze podstawa - jednak w SpokoBOX wierzymy, że należy działać zespołowo i kompeksowo. 

Spróbuj sam i zamów naszą Dietę - wypełnił  pierwszy krok ku zdrowiu!