Anemia – co jeść, a czego unikać?

 

Anemia może charakteryzować się dużym osłabieniem, bólami głowy, łamliwością paznokci i włosów, zasinieniami wokół oczu oraz bladością skóry. To poważna przypadłość, która spowodowana jest niedoborami żelaza, spowodowanymi przede wszystkim źle dobraną dietą wegetariańską bądź częste krwawienie (na przykład obfitymi i długimi miesiączkami). Czasem może być także wywołana niedoborem witaminy B9 i B12. W obu przypadkach to dieta ma niebagatelny wpływ na polepszenie stanu zdrowia. Co zatem jeść przy anemii a czego unikać?

 

Odpowiednia dieta co jeść?

  • Żelazo znajduje się przede wszystkim w produktach odzwierzęcych:

– mięsie,

-podrobach

- a także rybach.

Dlatego dla wegetarian anemia może być poważnym problemem. Wiele warzyw, na przykład buraki, posiadają bowiem żelazo niehemowe, a zatem znacznie gorzej przyswajalne od tego znajdującego się w mięsie. Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska (na przykład opracowana przez dietetyka SpokoBOX jest jednak w stanie zapewnić odpowiedni poziom żelaza, na przykład za sprawą roślin strączkowych, nasion takich jak pestki dyni czy drożdży. Osoby, które nie stronią od mięsa powinny jeść przede wszystkim czerwone mięso oraz podroby (wątróbka), które są nie tylko doskonałym źródłem żelaza hemowego, ale także witaminy B12, mającej niebagatelny wpływ w procesie wytwarzania czerwonych krwinek.

Czego unikać przy anemii?

 

Zbilansowana dieta u osób z anemią powinna także zakładać redukcję składników, które mogą zakłócić przyswajanie żelaza. To przede wszystkim błonnik pokarmowy  i wapń w wysokich ilościach oraz mocna kawa i herbata. Warto ograniczyć także spożycie składników, które nie wnoszą wiele dobrego do naszego organizmu – mowa o cukrze i białym pieczywie, które lepiej zastąpić warzywami, owocami i pieczywem pełnoziarnistym.

W sytuacji, w której stworzenie sobie diety odpowiedniej do stanu zdrowia nas przerasta, warto zwrócić się po pomoc do dietetyka bądź postawić na catering dietetyczny. To rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb, które ułatwiają zmianę w żywieniu bez większych problemów.