Antyoksydanty – gdzie znajdziemy ich najwięcej?

 

Antyoksydanty to niezbędny element naszej diety. Są one w stanie uchronić przed negatywnym wpływem wolnych rodników na organizm. I chociaż nie uchronią nas przed procesem starzenia (ten jest niestety nie do zatrzymania) mogą odrobinę go opóźnić. Dodatkowo zmniejszają ryzyko: zachorowania na nowotwory, choroby serca czy cukrzycę. Gdzie znajdziemy najwięcej antyoksydantów?

Antyoksydanty - gdzie ich szukać?

Jagody

 

Wszystkie jagody charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów. Jednak ich królową jest aronia. Chociaż wielu osobom ten smak niezbyt pasuje, czasami – zwłaszcza zimą – warto skusić się na dżem lub sok z aronii. A jeśli jednak wolicie inne owoce, to maliny czy porzeczki także są wysoko na tej liście. Wszystko dzięki witaminie C, która jest silnym antyoksydantem.

 

Kurkuma

 

Wiele przypraw obfituje w antyoksydanty. Jedną z nich jest cynamon. Jednak my wybraliśmy kurkumę, którą po prostu uwielbiamy. Dzięki zawartości kurkuminy kurkuma działa nie tylko przeciwutleniająco, ale także antybakteryjnie. Jest idealna zwłaszcza zimą i w czasie wzmożonych zachorowań.

 

Orzechy

 

Tak, orzechy to nie tylko bogactwo tłuszczów. To także antyoksydanty! Najwięcej znajdziemy ich w orzechach pekan, które jednak nie są tak popularne w naszym kraju. Całe szczęście orzechy włoskie i laskowe także mają ich w bród. Dodatkowo znajdziemy w nich także witaminy z grupy B i E oraz wspomniane nienasycone kwasy tłuszczowe.

 

Czerwone wino

 

I na koniec, do tych orzechów i owoców, lampka czerwonego wina. Dzięki resweratrolowi charakteryzuje się ono silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Pamiętajmy jednak, że Francuzki są zdrowe i cieszą się długim życiem dzięki wypijaniu jedynie niewielkich ilości wina. Dlatego lepiej z nim nie przesadzać.