Ból w diecie Hashimoto - czy dieta może pomóc?

 

Ból w diecie Hashimoto - czy dieta może pomóc?

O Hashimoto pisaliśmy już wiele – zwłaszcza w kontekście diety. Odżywianie jest bowiem niezwykle istotne przy tym schorzeniu. Może realnie wpłynąć na nasz stan zdrowia i pomóc w codziennym życiu. Dlatego nasz catering dietetyczny już od dawna jest dostępny dla osób z Hashimoto. Jednak zanim dowiemy się, że cierpimy na tę chorobę, nierzadko borykamy się z ogromnymi problemami zdrowotnymi, a lekarze odsyłają nas od jednego do drugiego. Jednym z bardzo dotkliwych objawów jest ból. Najczęściej mięśni i stawów, choć na tym się nie kończy. Czym jest spowodowany i jak sobie z nim radzić?

Ból w diecie Hashimoto - czy dieta może pomóc?

Ból w chorobie Hashimoto

 Nierzadko choroba Hashimoto może wiązać się z przewlekłym bólem. Lekarze zauważają, iż dochodzi do niego w wyniku swojego rodzaju nadwrażliwości nerwów na bodźce. Dlatego ból odczuwany jest ze zdwojoną siłą. Dlatego jeśli oprócz innych objawów Hashimoto, takich jak otyłość, uczucie zmęczenia czy zawroty głowy odczuwamy także bóle mięśni, stawów i ich sztywność, warto udać się do lekarza z prośbą o odpowiednie badania. Być może w ten sposób uda nam się szybciej rozpoznać chorobę i wprowadzić odpowiednie leczenie. Terapia hormonalna powinna szybko przynieść odpowiednie efekty.

Czy dieta pomoże?

 

Dieta, chociaż nie leczy, wspiera proces leczenia farmakologicznego. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nieodpowiednie jedzenie nie jest przypadkiem źródłem problemu. Może być nim na przykład gluten, który charakteryzuje się działaniem zapalnym. Może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w organizmie, które przez osoby chore na Hashimoto odczuwane są mocniej. Dodatkowo ryzyko wystąpienia nietolerancji pokarmowej u osób z Hashimoto jest większe, dlatego tym bardziej warto unikać takich produktów jak gluten.

Pamiętajmy jednak, że bóle stawów i mięśni mogą być nie tylko częścią Hashimoto, ale także sygnałem, że z organizmem dzieje się coś innego. Zapalenia stawów, choroby reumatyczne, zwyrodnienia – to wszystko jest równie niebezpieczne i może współwystępować z Hashimoto. Dlatego pamiętajmy o tym, że bólu nie warto tłumaczyć problemami z tarczycą. Konieczne jest zgłoszenie się do lekarza i powiadomienie go o objawach.