Co jeść podczas karmienia piersią?

 

Kobiety w ciąży, wbrew pozorom, muszą przestrzegać dość konkretnych zaleceń żywieniowych, unikając niektórych produktów spożywczych. Bardzo podobnie sprawa przedstawia się w przypadku kamienia piersią. Jedzenie ma bowiem niebagatelne znaczenie na to, jak wartościowym pokarmem będzie mleko, a także czy nie przysporzy maluchowi problemów gastrycznych. Co zatem jeść podczas karmienia piersią?

co jeść podczas karmienia piersią?

Pełne ziarna i nabiał

Podstawą żywienia kobiet karmiących powinny być produkty pełnoziarniste – pieczywo, kasze, płatki czy brązowy ryż. Zboża dostarczają organizmowi złożonych węglowodanów, które zapewniają energię potrzebną do funkcjonowania ale także karmienia. Dodatkowo wspierają zdrowy wzrost masy dziecka. Nie zastępujmy ich jednak cukrami prostymi.

Nabiał z kolei ma za zadanie dostarczenie witamin A, D, E i K, a także białka i wapnia. Włączenie do diety mleka, serów czy jogurtów jest zatem jak najbardziej zalecane. Warto korzystać jednak z jak najmniej przetworzonych produktów, unikając przy tym cukrów, barwników i konserwantów.

 

Ryby i mięsko

Tłuste ryby, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, powinny pojawiać się w jadłospisie kobiet w ciąży co najmniej dwa razy w tygodniu. Do tego warto dołączyć także mięso drobiowe, choć zrezygnować raczej z mięsa czerwonego, obfitującego w nasycone kwasy tłuszczowe.

Dopełnieniem posiłków białkowych powinny być rośliny strączkowe, takie jak soczewica czy ciecierzyca, a także jajka.

 

Woda

Kobiety karmiące są niezwykle narażone na odwodnienie przez wzgląd na wytwarzany pokarm. W utrzymaniu odpowiedniej produkcji mleka pomaga regularne dostarczanie organizmowi wody – minimum 2,5 litra dziennie. Świeżo upieczona mama może pozwolić sobie także na herbatę, jednak nie należy przy tym przekraczać 300 mg kofeiny.

 

Jeśli przed ciążą catering dietetyczny był podstawą Waszego odżywiania, nic nie stoi na przeszkodzie, by to utrzymywać. Warto jednak uzgodnić to z dietetykiem, zmieniając np. kaloryczność na wyższą, dostosowaną do organizmu.