Co sprawia, że jedzenie nam smakuje?

 

Co sprawia, że jedzenie nam smakuje?

 Osoby, które znają nasz catering SpokoBOX doskonale wiedzą, że smak potraw jest dla nas ogromnie ważny. Trudno gotować dla każdego – tak przynajmniej można pomyśleć. Wiemy jednak doskonale, co robić, by przygotować najsmaczniejszy catering. Bo na smak potraw wpływa naprawdę wiele czynników.

Co sprawia, że jedzenie nam smakuje?

Tajemnica smaku

 Receptory smakowe mieszczące się w jamie ustnej człowieka reagują przy zetknięciu się ze związkami chemicznymi, zawartymi na przykład w pożywieniu. Oczywiście u każdego z nas receptory działają inaczej, dlatego na przykład niektórzy lubią pikantne, a inni łagodne smaki. Te same substancje dla każdego z nas oznaczają coś zupełnie innego. Możemy jednak wyodrębnić pięć podstawowych smaków:

  • Słodki
  • Słony
  • Gorzki
  • Kwaśny
  • Umami

Te sformułowania nie oddają jednak całości. No właśnie – bo całość zwykle ugotowana jest ze składowych, które nadają każdemu daniu wyjątkowego smaku. Co jeszcze, prócz odpowiedniego dobierania składników, może wpływać na nasze odczucia smakowe?

 

Ciepło/zimno

 

Kto lubi ciepłe piwo? A kto jest fanem zimnych kotletów? Właśnie – niektóre posiłki posiłki zależne są od temperatury, w których je podajemy. Spożywanie ciepłych dań sprawia, że lepiej wyczuwamy smak umami określany jako mięsny. Dlatego obiady najczęściej spożywamy jednak na ciepło. Co istotne, także słodkie i gorzkie smaki odczuwamy w zależności od temperatury. Ciepłe piwo jest po prostu gorzkie, tak samo jak gorąca kawa. Z kolei słodycz wydaje się bardziej intensywna, gdy spożywamy ciepłą czekoladę i nadtopione lody.

 

Wygląd jedzenia

 

Słyszeliście określenie, że jemy oczami? Wygląd posiłku ma ogromny wpływ na to, jak odczuwamy smak. Dlatego w SpokoBOX tak bardzo staramy się, by przygotowywać estetyczne dania. To samo dotyczy podania, naczyń, z których jemy. Przyjemniej spożywa nam się, gdy nasze jedzenie podane jest w czystym opakowaniu czy na ładnym talerzu, niż w papierowej torbie ochlapanej tłuszczem.

Dlatego kiedy następnym razem zjecie pyszny obiad bądź deser, zastanówcie się, czy stoi za tym tylko smak.