Co wpływa na wartość indeksu glikemicznego?

 

Co wpływa na wartość indeksu glikemicznego?

 Diabetycy z pewnością doskonale znają sformułowanie „indeks glikemiczny”. Może być jednak pomocne także dla osób na diecie redukcyjnej, które pragną dbać o odpowiedni poziom stężenia glukozy we krwi. Co zatem warto wiedzieć o indeksie glikemicznym i na co zwracać uwagę, by odpowiednio kontrolować swoje posiłki?

 Co wpływa na wartość indeksu glikemicznego?

Indeks glikemiczny

 

Indeks glikemiczny jest wyznacznikiem umożliwiającym sklasyfikowanie danego produktu na podstawie tego, jak wpływa on na stężenie glukozy we krwi. Niski indeks (IG) liczymy od 0 do 50, średni znajduje się między 50 a 75, natomiast wysoki powyżej 75. Najkorzystniejsze, zarówno dla diabetyków jak i osób na diecie redukcyjnej są oczywiście produkty z pierwszej grupy. Wartość IG zależna jest jednak od wielu czynników, na które także należy zwracać uwagę.

 

Skład produktu

 

Wartość indeksu glikemicznego zależna jest między innymi od obecności białek, tłuszczów, błonnika czy kwasów organicznych w produkcie. Wszystkie te substancje wpływają wolny i niski wzrost poziomu glukozy we krwi. Na przykład obecność tłuszczu wpływa na dłuższe trawienie produktu w jelicie cienkim – taki produkt będzie miał niższy indeks glikemiczny niż wersja odtłuszczona danego produktu.

 

Obróbka termiczna

 

Produkty spożywcze przygotowane „na twardo” sprawiają, że trudniej poddają się one procesowi hydrolizy – wchłaniają się wolniej, a przez to posiadają niższy indeks glikemiczny. Analogicznie, produkty bardziej napęczniałe poprzez obróbkę termiczną bardziej podnoszą poziom glukozy we krwi.

 

Dojrzałość produktu

 

Dojrzałe produkty spożywcze, na przykład owoce, posiadają wyższy indeks glikemiczny od tych niedojrzałych, choć już dobrych do zjedzenia. Najlepszym tego przykładem jest banan.

 

Indeks glikemiczny to wartość, na którą trzeba zwracać uwagę przygotowując posiłki dla diabetyków. Catering dietetyczny SpokoBOX