Co zjeść na kolację – kilka pomysłów

 

Kolacja określana jest jako posiłek, który powinien być „żebraczy”. Oznacza to, że nie może zbyt mocno nas napełnić, choć musi zaspokoić uczucie głodu. Kładzenie się spać „na głodniaka” nie należy do najprzyjemniejszych. Może także dać organizmowi sygnał, iż należy racjonalizować porcje, co prowadzi do oszczędzania energii. Dlatego pamiętajmy, żeby przed snem przekąsić coś odpowiedniego. Czyli co?

Kiedy jeść kolację?

 

Najpierw wyjaśnijmy sobie, kiedy powinniśmy jeść kolację. Z pewnością nie o konkretnej godzinie. Jest to uzależnione od tego, kiedy kładziemy się spać. Powinniśmy zjadać kolację około 2-3 godziny przed pójściem spać. W ten sposób nie obciążamy żołądka na noc i nie zostawiamy go pustego.

 

Co zjeść na kolację?

 

Idealna kolacja powinna być lekkostrawna, by nie zmuszać żołądka do trawienia. W ten sposób możemy nabawić się niestrawności, refluksu a także nieprzyjemnych snów. Poza tym metabolizm jest wtedy wolniejszy, dlatego ciężki posiłek przed snem może odłożyć nam się w boczkach. Postawmy na lekkie jedzenie, które lubimy. Może to być talerz warzyw, który schrupiemy razem z hummusem. Zapewni nam to odrobinę witamin i minerałów, białko a także tłuszcze. Dodatkowo zadbamy o podaż błonnika. Jeśli wolimy konkretniejsze kolacje, możemy postawić na placki wytrawne z mąki orkiszowej z potrawką z warzyw i kurczakiem. Jeden placuszek wystarczy, żebyśmy się najedli – to dość sycące danie. A może tradycyjne kanapki? Pamiętajcie, by uwzględnić przy nich także warzywa. Dlatego zjedzcie bułki z twarożkiem i rzodkiewką, odrobiną szczypiorku i ogórkiem.

 

To, co wybierzemy na kolację, zależy tylko od nas. Pamiętajmy jednak, by było to jedzenie lekkie, najlepiej z dużą ilością warzyw. Warzywa są lekkostrawne, dlatego nie będą długo zalegać nam na żołądku.