Cukier – najnowsze zalecenia WHO

 

Doskonale wiemy, że węglowodany to niezbędny element diety każdego z nas. To one umożliwiają pracę mózgowi, a także zasilają nasz organizm. Dają nam siłę. Jednak to nie węglowodany złożone, przyjmowane w pokarmach takich jak ryż, kasze czy warzywa są problemem. Jest nim cukier prosty, którego pełno nie tylko w słodyczach, ale także innych produktach spożywczych, w których pewnie się go nie spodziewamy. Jakie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w kwestii spożywania cukru i w jakich produktach możemy znaleźć go aż nadto?

Cukier – najnowsze zalecenia WHO

Ile cukru dziennie powinniśmy spożywać?

 

Cukier w swojej czystej postaci nie jest nam potrzebny do życia. Wiedzą o tym doskonale zwłaszcza te osoby, które odchudzają się i ciężko pracują, by utrzymać wymarzoną sylwetkę. Według Światowej Organizacji Zdrowia cukier powinien stanowić maksymalnie 10% naszego zapotrzebowania energetycznego. Mowa o cukrach prostych, czyli glukozie, fruktozie, galaktozie, mannozie, rybozie i deoksyrybozie.

10% to dla przeciętnego dorosłego człowieka 10 łyżeczek cukru. Wyobraźmy sobie zatem zjedzenie 10 łyżek cukru za jednym posiedzeniem – nie wydaje się to niczym przyjemnym, prawda? A jednak jesteśmy w stanie to zrobić i to z łatwością. Na  przykład wypijając pół litra coli. W 100 ml tego napoju znajduje się aż 10,6 g cukru. Jedna butelka jest w stanie zapewnić nam całe zapotrzebowanie energetyczne na dany dzień. A co z innymi produktami, które zawierają cukier? Co z owocami, w których pełno jest fruktozy.

 

Jakie produkty zawierają dużo cukru?

 

Oprócz wspomnianej coli, powinniśmy wystrzegać się wszystkich kolorowych napojów gazowanych a także tak zwanych wód smakowych. Niewiele mają one wspólnego z wodą, natomiast z cukrem już całkiem sporo. Czytanie etykiet z pewnością będzie bardzo pomocne.

Do tego dochodzą oczywiście wszelkiej maści słodycze – landrynki, żelki, ciasteczka – ale także pozornie zdrowe produkty jak muesli, jogurty owocowe czy batony zbożowe. Dlatego zamiast brać na słowo, że coś jest zdrowe, sprawdzajmy składy i wystrzegajmy się nadmiaru cukru.