Czy należy pić alkohol podczas przeziębienia?

 

Leczenie się alkoholem to w naszym kraju – i nie tylko – rzecz dość powszechna. Kieliszek wódki z pieprzem, grzane wino lub piwo bądź lampka koniaczku na rozgrzanie. Wypijamy go bo rozluźnia mięśnie i pomaga w zasypianiu (pozornie), ale także ze względu na szybkie zwiększanie temperatury ciała. Aż czujemy, że płoną nam policzki. Jednak czy rzeczywiście picie alkoholu jest dobrym rozwiązaniem podczas infekcji i przeziębień?

Alkohol na przeziębienie

 

Chociaż podczas infekcji nierzadko ratujemy się grzanym winem czy herbatą z whisky, niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Alkohol działa na bowiem bardzo moczopędnie. Sprawia to, że zamiast utrzymywać wodę w organizmie, wydalamy ją. W okresie przeziębień i wszelkiego typu infekcji organizm musi być nawodniony – to pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego oraz chroni przed negatywnym skutkiem gorączki (pocimy się i schładzamy ciało). Dodatkowo warto podkreślić, iż alkohol może działać neutralizująco na leki. Poza tym, dla zdrowia naszej wątroby i żołądka, nie powinniśmy mieszać ibuprofenu czy kwasu acetylosalicylowego, ani tym bardziej antybiotyków, z procentowymi trunkami.

 

Co zatem pić podczas infekcji?

 

Przede wszystkim dużo wody. Organizm powinien być jak najlepiej nawodniony, by ułatwić mu walkę z infekcją. Dodatkowo możemy korzystać z rozgrzewających korzeni, takich jak imbir czy kurkuma, które dodatkowo działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Oczywiście wskazane jest także picie herbat, na przykład ziołowych oraz soków – zwłaszcza świeżo wyciskanych, gdyż zawierają one najwięcej witamin.  W SpokoBOX dbamy aby zdrowe świeżo wyciskane soki pojawiały się często jak przekąski.