Czy słodzik jest lepszym wyborem od cukru?

 

Wiele osób słysząc słowo „cukier” aż się wzdryga. Kojarzymy go z otyłością, próchnicą i wszystkim, co najgorsze, choć przecież takie smaczne. Oczywiście ograniczanie cukrów prostych w diecie to mądra decyzja – lepiej zastępować je cukrami złożonymi, które są niezbędne w naszej diecie. Co jednak z innymi zastępnikami cukru, które nie mają prawie w ogóle kalorii? Mowa oczywiście o słodziku. Czy jest on lepszym wyborem od cukru? Czy jest zdrowszy?

Słodzik słodzikowi nierówny

 

Od tego, czy słodzik jest zdrowszy od cukru, zależy wiele czynników. Przede wszystkim słodziki możemy podzielić na dwie grupy – syntetyczne i półsyntetyczne. W tej pierwszej znajduje się niesławny aspartam i acesulfam K, który uznawany jest za najbardziej uniwersalny środek słodzący. Wybierany jest między innymi do słodzenia napojów czy produktów dla diabetyków. Wśród słodzików półsyntetycznych znajdziemy coraz bardziej popularny ksylitol, sorbitol oraz mannitol, które są substancjami występującymi naturalnie. Pozyskuje się je z roślin. Są znacznie mniej kaloryczne od cukru, ale także mniej od niego słodkie. Są jednak zdrowsze od słodzików syntetycznych.

 

Słodzik czy cukier?

 

Badania pokazują, że korzystanie ze słodzika jest swojego rodzaju oszukiwaniem się – osoby, które rezygnują z cukru w herbacie czy wybierają napoje słodzone słodzikiem zamiast cukrem, wyrównują te kalorie w inny sposób. Jednak z całą pewnością mniejsze spożycie cukru podczas korzystania ze słodzików półsyntetycznych jest zdrowym wyborem. Najlepiej jednak całkowicie zredukować spożycie cukrów prostych i nie szukać zastępników. Jeżeli natomiast nie wyobrażacie sobie kawy bez odrobiny słodkości, lepiej postawić na  ksylitol bądź miód. Ten drugi dodatkowo wzmacnia naszą odporność.