Czy soja jest zdrowa?

 

Soja jest jednym z głównych źródeł białka dla wegetarian i wegan. Kotlety sojowe, pasty, kiełbaski – wiele z tych produktów, także gotowych, produkowanych jest właśnie z soi. I chociaż to warzywo strączkowe rzeczywiście dostarcza nam pełnowartościowego białka, niektóre z jej właściwości mogą nie być korzystne dla naszego zdrowia. Dlatego o soi warto dowiedzieć się więcej, by jeść ją rozsądnie.

Czy soja jest zdrowa?

 

Właściwości soi

Soja zawiera w sobie wszystkie niezbędne dla organizmu ludzkiego aminokwasy. Może zatem z powodzeniem zastąpić mięso. Ma dużo białka, dlatego dodanie jej do posiłku może z łatwością zapewnić nam zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na ten składnik odżywczy. Dodatkowo ma niską zawartość cholesterolu oraz tłuszczu, co jest bardzo istotne dla osób na diecie redukcyjnej oraz otyłych. Wysoka zawartość błonnika jest w stanie z kolei doskonale zadbać o nasze jelita. Do tego soja zawiera także magnez, wapń i witaminę B6, a także izoflawony, które zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wskazuje się także, iż mogą one zmniejszać nieprzyjemne objawy związane z okresem menopauzy.

Jednak izoflawony, tak zwane fitoestrogeny, mogą wpływać także niekorzystnie na nasze zdrowie. Istnieją badania wskazujące, że mają one niebagatelny wpływ na osoby borykające się z chorobami tarczycy. Soja ma bowiem działanie wolotwórcze. Dodatkowo nadmierne spożywanie soi może także wpłynąć negatywnie na farmakoterapię tarczycy, obniżając wchłanianie lewotyroksyny. Dlatego w naszym cateringu dietetycznym stworzyliśmy dietę dedykowaną problemom z tarczycą. Dieta Hashimoto wyklucza soję i wspiera funkcjonowanie tarczycy. 

 

Wszystko z głową

Pamiętajmy jednak, że żadne badania nie wskazują, że spożywanie soi może nam zrobić krzywdę. Jedzenie jej w rozsądnych ilościach, najlepiej ustalonych wspólnie z lekarzem i dietetykiem, nie będzie negatywnie wpływać na nasz organizm