Czy tłuszcz jest potrzebny podczas odchudzania?

 

Wiele osób, które rozpoczynają odchudzanie (albo planują je w najbliższym czasie), na samo słowo „tłuszcz” dostają białej gorączki. Bo kojarzy się on z tym tłuszczykiem odkładającym się w boczkach, ale także z tłustym mięsem czy w ogóle potrawami, które raczej nie przedstawiają się zbyt „fit”. Jednak tłuszcz obwiniany jest o wiele rzeczy, za które tak naprawdę nie jest odpowiedzialny. Co więcej – tłuszcz podczas odchudzania jest nam po prostu potrzebny.

Warto ufać skojarzeniom

 

Jeśli jakiś produkt kojarzy nam się tłusto, prawdopodobnie warto go jednak odstawić. Karkówki, golonki, smażone dania – to wszystko na diecie nie jest konieczne, a nawet odradzane. Tłuszcze nasycone nie są bowiem dobre dla naszego zdrowia, zwiększają ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca czy choroby serca. Dodatkowo odstawmy także ciastka i inne szybkie dania, które zawierają tłuszcze trans. Te są odpowiedzialne chociażby za zwiększenie ryzyka zachorowania na raka.

 

Czy tłuszcz jest taki zły, jak go malują?

 

Z pewnością wiecie, że tłuszcze dzielą się na nasycone i nienasycone. Te pierwsze warto wyeliminować z diety, jednak drugie są nam niezbędne do życia. Chociażby przez wzgląd na to, że niektóre witaminy po prostu przyswajamy z tłuszczem. Przykładem może być chociażby witamina D, którą znajdziemy chociażby w rybach. Zdrowe tłuszcze pozwalają nam także uniknąć efektu jo-jo po diecie. Dodatkowo ograniczając tłuszcz do minimum możemy nabawić się problemów z cerą. Zamiast zatem rezygnować z nich całkowicie, wybierajmy te, które są dla nas dobre. Jak tłuszcze roślinne znajdujące się w oliwkach, awokado czy rzepaku.