Dieta a mindfulness

 

Dieta a mindfulness

 Każda osoba, która choćby próbowała zmienić swoje nawyki żywieniowe wie, jak ogromne znaczenie ma nasz sposób życia – w SpokoBOX często podkreślamy jego istotność w samym procesie odchudzania.  Dlatego dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć więcej o sposobie na życie, niż samej diecie. Mowa o bardzo popularnym ostatnimi czasy mindfulness – swojego rodzaju filozofii, która pomaga nam postrzegać rzeczywistość bardziej uważnie. Czy ma to jakiekolwiek zastosowanie do tego, jak jemy? Oczywiście!

Dieta a mindfulness

Czym jest mindfulness?

 Mindfulness można nazwać medytacją, gdyż wywodzi się z kultury buddyjskiej. Umożliwia nam dostrzeganie spraw, które dzieją się „tu i teraz”, lepszym skupieniu się na codzienności i smakowaniu jej. Dlatego nazywana jest treningiem uważności. Pozwala wypracować pewne wzorce, które pomagają zdystansować się od codziennego stresu i natłoku bodźców, przykładając wagę tylko do aktualnych odczuć, takich jak chociażby smak jedzenia.

 

Dieta a mindfulness

 

I tu przechodzimy do kwestii jedzenia – jak mindfulness może pomóc nam w diecie? Ten trening może pomóc nam w lepszym skupieniu się na wykonywanych czynnościach, bycie ich „częścią”. A na czym skupiamy się mniej, niż na zjadanych posiłkach? Zajmujemy się wszystkim naokoło, oglądaniem telewizji, przeszukiwaniem informacji w telefonie, czasem rozmawianiem, a nawet pracą. W ten sposób nie zwracamy uwagi ani na smak, ani na porcje, które spożywamy. Nie wiemy, kiedy ostatnio jedliśmy, dlatego łatwiej nam stwierdzić, że było to dawno temu, a teraz czas na przekąskę. Nie kontrolujemy posiłków i utrudniamy sobie wprowadzenie rutyny, której potrzebuje nasz organizm. To bardzo prosta droga do nadwagi. W międzyczasie zauważymy jeszcze, że możemy jeść, co popadnie – wszystko przecież jemy bez żadnego zastanowienia, nawet nie czując smaku. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto wyłączyć telewizor  zobaczyć, co mamy na talerzu, jaką dany posiłek ma strukturę, jaki kolor i smak. Zacznijmy cieszyć się jedzeniem! To będzie niezwykle pomocne we wprowadzeniu rutyny żywieniowej.