Dieta bez glutenu – czy jest dobra, gdy nie masz alergii?

 

Dieta bezglutenowa jakiś czas temu zrobiła prawdziwą furorę. Wiele osób zdecydowało się na nią, by schudnąć, gdyż podobno dawała naprawdę spektakularne efekty. Jednak czy jest ona tak dobra, jak mówiono?

Dieta Bezglutenowa

Dieta bezglutenowa dobra dla każdego?

 

Dieta bezglutenowa stała się modna w momencie, w którym zaczęto głośniej mówić o alergiach pokarmowych oraz celiakii. Jednak przechodziły na nią osoby, które liczyły na szybkie i efektywne chudnięcie. Czy to nastąpiło? Jeśli trzymały się zdrowej diety prawdopodobnie tak, jednak z pewnością nie z powodu glutenu, który wbrew temu co mówiono nie jest szkodliwy ani tuczący. To białko, z którego zrezygnować powinny jedynie osoby chore. A pozostałe? Oczywiście mogą, jednak nie jest to konieczne. A z pewnością będzie bardziej kosztowne.

 

Kiedy trzeba zrezygnować z glutenu?

 

Na dietę bezglutenową powinny przejść osoby, które cierpią na celiakię (choroba immunologiczna) oraz alergię pokarmową. Należy pamiętać, iż te dwa schorzenia nie są ze sobą tożsame, jednak oba wymagają stosowania diety bezglutenowej. Tego typu odżywianie się zalecane jest także osobom cierpiącym na chorobę Hashimoto. Gluten może przyczyniać się do zwiększenia stanu zapalnego tarczycy. Poza tym osoby z Hashimoto nierzadko borykają się z różnymi nietolerancjami pokarmowymi.

 

Jeśli zatem zależy Wam na diecie, która będzie wspierała proces odchudzania się, dieta bezglutenowa niekoniecznie będzie dla Was najlepsza. Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z diety redukcyjnej bądź po prostu zbilansowanego stylu żywienia. Dietę bezglutenową lepiej pozostawić chorym, którzy rzeczywiście nie mogą spożywać tego białka.