Dieta bez glutenu – dla kogo?

 

Dieta bez glutenu, wbrew obiegowym opiniom, nie będzie odpowiednim rozwiązaniem dla każdej osoby, która pragnie zredukować swoją wagę. Co więcej – nic nie wskazuje na to, by spożywanie bądź niespożywanie białek z grupy prolamin miało jakikolwiek wpływ na tę kwestię. Dieta bez glutenu jest jednak konieczna w przypadkach, w których stwierdzona została nietolerancja glutenu lub alergia na gluten. Poleca się także zrezygnowanie z tego składnika przy chorobie Hashimoto oraz zespole jelita drażliwego.

 

Dieta bez glutenu zalety

 

Przy założeniu, że dietę bezglutenową wybierają osoby cierpiące na nietolerancję bądź alergię, zalety dotyczą przede wszystkim kwestii zdrowotnych. Przy nietolerancji zrezygnowanie z tego składnika wspomaga prawidłową pracę jelit, eliminując takie objawy jak wzdęcia, uczucie ciężkości czy częste biegunki. Z kolei przy alergii na gluten konsekwencje spożywania tego składnika są jeszcze poważniejsze. Osoby cierpiące na alergię mogą bowiem borykać się z astmą, wysypkami bądź nawet zaburzeniami pracy serca. Dlatego w ich przypadku rezygnacja z glutenu może uratować zdrowie.

Dodatkowo dieta bezglutenowa  pomaga tym osobom pozbycie się nadwagi, która jest jedną z konsekwencji obu schorzeń.

 

W przypadku diety bezglutenowej warto skonsultować się z dietetykiem bądź wybrać catering dietetyczny – nierzadko bowiem zapominamy, że gluten to nie tylko mąka, ale także inne produkty, takie jak chociażby jedzenie instant. Aby uniknąć ryzyka spożycia glutenu, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów.