Dieta bezglutenowa – czy to sposób na odchudzanie?

 

Dieta bezglutenowa jest od dłuższego czasu niezwykle popularna. Wybierały ją różnego formatu gwiazdy, które twierdziły, że brak glutenu pomaga im zgubić zbędne kilogramy. Czy tak jest w rzeczywistości? Dla kogo tak naprawdę jest przeznaczona dieta bezglutenowa?

Dieta bez glutenu - czy to dobry sposób na odchudzanie?

Czy dieta bezglutenowa pomaga schudnąć?

Możemy od razu odpowiedzieć na to istotne pytanie – nie, nie pomaga schudnąć. Jeśli problem naszych dodatkowych kilogramów tkwi na przykład w nieodpowiednim sposobie odżywiania czy braku ruchu, z pewnością nie uda nam się z tym powalczyć tylko poprzez rezygnację z glutenu. Jeśli jednak przybraliśmy na wadze znacząco i szybko, a badania pokazują, że borykamy się z problemami z tarczycą (Hashimoto), możemy podejrzewać, że gluten jest jednym z odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

 

Kiedy jeszcze należy sięgnąć po dietę bezglutenową?

 

Na dietę bezglutenową muszą przejść osoby z nietolerancją tego składnika bądź alergią pokarmową. Oba te przypadki sprawiają, że gluten nie jest trawiony przez organizm, co znacząco utrudnia życie. Wywołuje gazy, bóle żołądka, wieczne uczucie spuchnięcia, złe samopoczucie. W takich sytuacjach nie ma się nad czym zastanawiać. Oczywiście konsultacje z dietetykiem są zawsze wskazane, jednak doradzamy szybkie przejście na dietę bezglutenową bądź rozpoczęcie korzystania z cateringu dietetycznego przeznaczonego dla osób uczulonych na gluten.

Tym, którym jednak wydaje się, że mogą zauważyć pewne różnice na diecie bezglutenowej przypominamy, że to nie gluten jest odpowiedzialny za tycie. Odpowiada za nie nadmierne spożycie kalorii – zbyt duże do naszych potrzeb energetycznych. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem ktoś będzie głośno zachwalać zalety diety bezglutenowej u osób, które wcale jej nie potrzebują.