Dieta dla sprawnego umysłu. Co jeść, by lepiej myśleć?

 

Dieta dla sprawnego umysłu. Co jeść, by lepiej myśleć?

Nasz mózg stanowi najważniejszy organ w ciele – jest centrum dowodzenia, które wydaje polecenia całej reszcie. Dzięki niemu funkcjonujemy, jednak zależy nam przecież na czymś więcej, niż tylko funkcjonowaniu. Chcemy, by nasz mózg był sprawny w każdej sytuacji, najlepiej przez długie lata. Co zatem zrobić, by mu w tym pomóc? Rozwiązywanie krzyżówek może się przydać, jednak nie zapominajmy o diecie. Przecież mózg także potrzebuje pożywienia.

Dieta dla sprawnego umysłu. Co jeść, by lepiej myśleć?

  • Zboża

Mózg wprost uwielbia węglowodany. Jednak zapychanie ciała cukrem w czystej postaci (cukrami prostymi) nie jest zbyt dobrym pomysłem. Poziom glukozy we krwi zostanie bowiem podniesiony momentalnie, jednak równie szybko spadnie. Nam zależy na stopniowym efekcie, który zapewni mózgowi pracę na wysokich obrotach przez długi czas. W tym właśnie pomagają zboża. Pieczywo pełnoziarniste, kasze, płatki owsiane – wszystkie te produkty zapewnią nam sytość ciała i sprawność umysłu. W naszym cateringu dla smakoszy zawsze dbamy aby zbilansowane posiłki zawierały bogactwo zbóż.

 

  • Kwasy tłuszczowe

 

Z pewnością niejednokrotnie słyszeliście, że jedzenie ryb wpływa na lepszy rozwój mózgu. To prawda, chociaż nie tylko ryby posiadają te magiczne kwasy tłuszczowe. Mowa oczywiście o Omega-3 i Omega-6, które zwiększają przyswajalność minerałów  przez komórki. Znajdziemy je między innymi w oleju lnianym czy konopnym, a także orzechach, nasionach i oczywiście wspomnianych wcześniej tłustych rybach.

  • Warzywa i owoce

Żadna nowość – warzywa i owoce są dobre dla naszego organizmu. Dla mózgu oczywiście także. Zielone i pomarańczowe warzywa, takie jak szpinak, sałata, marchew czy papryka, a także owoce – banany, pomarańcze, melony czy jabłka –  zawierają wiele antyoksydantów, flawonoidów i błonnika, które wspierają przemianę materii i utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo zdrowa dieta zapewnia regulację ciśnienia, co chroni między innymi przed udarami mózgu.

Pamiętajcie jednak, że najlepszą dietą „dla mózgu”, jest dieta zrównoważona, w której organizm otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.