Dieta ketogeniczna – czym jest? Czy może pomóc nam schudnąć?

 

Dieta ketogeniczna czyli dieta niskowęglowodanowa, białkowa, opiera się na kilku konkretnych zaleceniach, z których najważniejszym jest doprowadzenie swojego organizmu do stanu tak zwanej ketozy. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie rzeczywiście tracić na wadze. Jak można doprowadzić się do stanu ketozy? Na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna?

 

Dieta ketogeniczna – zasady

 

W naszej codziennej diecie przeważają węglowodany – zwykle jest to około 50% spożywanego przez nas pożywienia. Około 30% to tłuszcze natomiast 20% to białko. Te parametry zwiększają się i zmniejszają oczywiście w zależności od naszych potrzeb i diety przez nas ustalonej. W diecie ketogenicznej tłuszcze stanowią aż 80 a nawet 90% spożywanych produktów. Pozostałe to węglowodany i białka. W ten sposób organizm może wprowadzić się w stan ketozy – przejście z pobierania energii z węglowodanów do pobierania energii z tłuszczu. Dzięki temu nasze zapasy, zgromadzone najczęściej w boczkach, których chcemy się pozbyć, mogą zniknąć. Dodatkowo przy niskim poziomie spożywanych węglowodanów organizm przestaje odczuwać głód.

Warto jednak podkreślić, że plan żywieniowy musi być skonsultowany z dietetykiem. Możemy także korzystać z gotowych programów cateringu dietetycznego, który opracowuje dietę ketogeniczną. Bardzo łatwo jest bowiem popełnić błąd w tworzeniu dla siebie diety. Wystarczy, że w jadłospisie pojawi się zbyt dużo węglowodanów, by nie doszło do ketozy. Wtedy będziemy także odczuwać głód, a organizm nie będzie odpowiednio zasilany – ani węglowodanami, ani tłuszczami.

 

Dieta ketogeniczna jest restrykcyjna, trudna dla wielu osób, jednak rzeczywiście może się opłacić jeśli zależy nam na zrzuceniu masy. Musimy jednak pamiętać, że rezygnujemy w niej z cukrów, owoców, skrobi czy ziaren. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, lepiej nie próbować.