Dieta seniora – na co zwrócić uwagę?

 

Seniorzy bardzo często nie odżywiają się tak, jak powinni. A efekty tego widać każdego dnia – w rosnącej wadze oraz coraz gorszym samopoczuciu. Wiele przypadłości, z którymi borykają się osoby starsze, wcale nie muszą być spowodowane wiekiem. Mogą wynikać ze źle dobranej diety, w której nie ma podstawowych składników odżywczych i mineralnych. Jak powinna wyglądać dieta seniora?

Lekkostrawna i niskokaloryczna

Ze względu na to, że zapotrzebowanie kaloryczne u osób starszych zmniejsza się, nie jest konieczne, by cały czas spożywać posiłki o tej samej ilości kalorii co wcześniej. Seniorzy ruszają się mniej, prowadzą bardziej spokojny styl życia, dlatego nie użytkują zbyt dużo energii. Nie zmienia to jednak faktu, że często nadal jedzą tyle samo – ze względu na przyzwyczajenia. Przyczynia się to do otyłości oraz gorszego samopoczucia, a także może negatywnie wpłynąć na stan kości i stawów, które dźwigają coraz więcej. U kobiet zapotrzebowanie kaloryczne waha się od 1500 do 2000 kcal, u mężczyzn zaś od 1700 do 2500 kcal.

Dieta powinna być także lekkostrawna ze względu na gorsze możliwości trawienne osób starszych. Układ trawienny, wątroba, trzustka – wszystkie te organy działają gorzej, dlatego nie powinno się ich obciążać.

 

Jak najbardziej urozmaicone

Wielu seniorów je bardzo proste posiłki, co może być związane kwestiami finansowymi albo zwykłym przyzwyczajeniem. Mięso, ziemniaki, surówka na obiad, kanapki na śniadanie i kolacje. Tak nie powinny wyglądać posiłki, niezależnie od wieku. Seniorzy potrzebują urozmaicenia ze względu na ogromną potrzebę witamin i minerałów. Ich menu powinno być zatem pełne warzyw i owoców, zdrowych tłuszczów, białka różnego pochodzenia i węglowodanów złożonych. Zbilansowana dieta zwłaszcza w starszym wieku jest wręcz konieczna.