Dieta sportowca – na czym powinna polegać?

 

Osoby, które uprawiają sport wyczynowo lub też trenują każdego dnia, powinny dbać nie tylko o swoją sprawność fizyczną, ale również o odpowiednią dietę. To ona jest w stanie zapewnić organizmowi odpowiednią ilość siły do ćwiczeń, a także składników, które wspomagają regenerację i budują mięśnie. Co powinna zawierać dieta dla sportowca?

Dieta dla sportowca – kalorie

 

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad produktami w diecie, musimy ustalić jedną kwestię. Sportowcy powinni jeść więcej. Spożywanie zaledwie 2000 kcal przy bardzo aktywnym trybie życia nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania kalorycznego. Dlatego też osoba trenująca, która odżywia się nieodpowiednio, może zauważyć, że jego masa mięśniowa nie zwiększa się bądź po prostu brakuje mu siły na dalsze treningi. To kwestia indywidualna, którą warto przedyskutować z dietetykiem. Jednak przy intensywnych ćwiczeniach 2500-3000 kcal to minimum – również w zależności od płci.

 

Białko, białko, białko

 

Sportowcy są fanatykami białka. I nie ma w tym nic dziwnego. To właśnie ono jest składnikiem budulcowym w naszym organizmie. Oznacza to, że wspiera budowę także mięśni. Jednak nie samym białkiem żyje człowiek. W diecie sportowca nie może zabraknąć także węglowodanów, zwłaszcza w śniadaniu – to one odpowiadają za zasilenie organizmu i energię na czas treningu. Dlatego posiłek przed treningiem powinien składać się głównie z węglowodanów, natomiast ten po treningu – z białka.

Oczywiście w diecie sportowca nie może zabraknąć tego, co sprawia, że każda dieta jest zdrowsza i pyszniejsza. Warzyw i owoców, a także zdrowych tłuszczów. Dieta sportowca nie różni się bowiem aż tak bardzo od zwykłej, dobrze zbilansowanej diety. Mądrze skomponowana jest w stanie znacząco wspomóc przy zwiększeniu wydolności organizmu.