Dieta w chorobie Hashimoto – jak sobie pomóc?

 

Choroba Hashimoto to, wbrew pozorom, dość częsta przypadłość. Cierpi na nią wiele osób, które borykają się z nagłymi przyrostami wagi, trudnościami w jej zbiciu i ogólnym złym samopoczuciem. Nierzadko nie zdajemy sobie z tego sprawy, a jednak coś w naszym organizmie mówi, że nie jest on do końca zdrowy. Dlatego ogromnie istotna jest diagnostyka, która pomoże nam rozpoznać chorobę Hashimoto i wprowadzić proces leczenia. Terapia hormonalna to jedno – nie możemy jej bagatelizować. Jednak kolejnym elementem terapii jest także odpowiednia dieta.

Dieta w chorobie Hashimoto

Dieta w walce z chorobą Hashimoto

 

Dieta nie jest w stanie wyleczyć nas z choroby Hashimoto – to podkreślamy bardzo często. Jednak potrafi umożliwić nam normalne funkcjonowanie i życie w znacznie lepszym zdrowiu. Dlaczego? Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że ciało atakuje swoje własne komórki, w tym przypadku skupiając się na tarczycy. Hashimoto jest tak naprawdę stanem ciągłego stanu zapalnego tego kluczowego dla naszej gospodarki hormonalnej organu. Skutkuje to między innymi zaburzeniami metabolizmu. Dlatego aby pobudzić metabolizm do działania, konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety.

 

Co jeść w chorobie Hashimoto

 

W chorobie Hashimoto bardzo ważne jest spożywanie jak największej ilości produktów świeżych i ograniczenie tych, które zostały przetworzone. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana, zawierać pełnowartościowe białka, tłuszcze nienasycone oraz węglowodany, a także witaminy i minerały. Istotna jest także regularność zjadania posiłków, dlatego tak często osobom z Hashimoto poleca się catering dietetyczny.

Istotne jest nie tylko to, co jemy, ale także to, czego nie jemy. Aby zredukować ryzyko powstawania stanów zapalnych, osoby cierpiące na chorobę Hashimoto powinny zrezygnować z glutenu czy laktozy.

 

Dieta przy chorobie Hashimoto to kluczowy element – może pomóc nam żyć w lepszym zdrowiu i dłużej cieszyć się ze sprawności fizycznej oraz ładnej sylwetki.