Dieta w ciąży – co jest istotne?

 

Ciąża to niezwykły czas, podczas którego kobieta musi myśleć nie tylko o sobie, ale także o dziecku. Dlatego odpowiednia dieta to klucz do tego, by czuć się dobrze w tym okresie oraz zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Co możemy jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Jakie produkty muszą znaleźć się w naszym menu?

Dieta w ciąży wcale nie jest trudna

 

Niektóre kobiety obawiają się, że podczas ciąży będą musiały odmawiać sobie dosłownie wszystkiego. Prawdą jest jednak, że dieta kobiety w tym okresie powinna być jak najbardziej urozmaicona, by zapewnić sobie i dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze i mineralne. Dieta nie jest zatem tak rygorystyczna jak kiedyś. Możemy jeść cukry, w tym także proste, nie musimy obawiać się mięsa, ani tłuszczów. Odżywiajmy się jednak zdrowo i rozsądnie – niczego w nadmiarze. Obserwujmy także swoje ciało. Jeśli na niektóre składniki reagujemy mdłościami lub wzdęciami, nie warto ich sobie serwować. Idealnym przykładem mogą być strączki, które dla wielu kobiet w ciąży są zbyt obciążające żołądek.

 

Czego unikać?

 

Oprócz typowych produktów, takich jak alkohol, kawa, mocna herbata, które musimy unikać, na liście pojawiają się także prawdziwe smakołyki. Przede wszystkim nie możemy jeść sushi ani surowego mięsa. Nie możemy bowiem wykluczyć, że w naszym jedzeniu nie znajdują się bakterie czy pasożyty. Dodatkowo należy zrezygnować z ryb, które mogą zawierać rtęć. To tuńczyk, makrela, miecznik czy rekin. Z kolei sery pleśniowe mogą zawierać listerię, która może zwiększyć ryzyko poronienia. Dlatego kobiety w ciąży raczej ich unikają. 

 

Pamiętajmy jednak, by w ciąży odżywiać się przede wszystkim zdrowo i różnorodnie. Świeże warzywa, owoce, kasze czy chude mięso – wszystko to powinno znaleźć się w naszym menu. I jeszcze jedno – nie jedzmy za dwoje, ale dla dwojga. Wtedy łatwiej będzie nam wrócić do wagi sprzed porodu.