Diety niskokaloryczne zimą – czy to dobry pomysł?

 

Zimą większość z nas rezygnuje z diet, a przechodzi na tryb gromadzenia. Oczywiście gromadzenia kalorii. I chociaż miało to sens setki lat temu, gdy jeszcze mieszkaliśmy w jaskiniach, teraz nie jest ani potrzebne, ani zdrowe. W naszym regionie zimy bywają srogie, jednak nie potrzebujemy warstwy tłuszczyku, która będzie nas przed nią chronić. Mamy mieszkania, ogrzewanie i ciepłe ubrania. Dlatego dieta niskokaloryczna może wchodzić w grę także zimą. Jaka powinna ona być?

Zasady diety na zimę

 

Chociaż często w tym właśnie czasie ulegamy pokusie i z chęcią zajadamy słodycze, myśląc sobie o gromadzeniu izolacji na zimę, nie powinniśmy tego robić. Większa tkanka tłuszczowa nie zejdzie magicznie latem, my natomiast będziemy mieli gorsze samopoczucie borykając się z kolejnymi kilogramami. Słodycze poprawiają nastrój tylko na chwilę. Zamiast nich lepiej sięgnąć po odrobinę ruchu i zapewnić sobie regularny przypływ endorfin – możemy ćwiczyć zarówno w domu jak i na zewnątrz.

Dieta niskokaloryczna zimą powinna być przede wszystkim zbilansowana. Musimy zapewnić sobie stały przypływ witamin i minerałów, które będą dbać o naszą odporność. Dlatego oczywiście nie możemy zapominać o jedzeniu owoców i warzyw. Chociaż zapotrzebowanie energetyczne jest trochę większe zimą, ponieważ musimy ogrzać swój organizm bardzo często odczuwający chłód, nie powinniśmy zwiększać podaży kalorii. Zimą prowadzimy bowiem mniej aktywny tryb życia i nie użytkujemy kalorii w tak dużym stopniu. Właśnie dlatego dieta niskokaloryczna nie powinna stanowić dla nas problemu w tym czasie. Jednak pamiętajcie – musicie podczas niej dostarczać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Restrykcyjne, jednoskładnikowe diety nigdy nie są dobre, jednak zimą mogą być jeszcze gorsze. To właśnie w tym czasie jesteśmy najbardziej narażeni na infekcje. I osłabianie organizmu restrykcyjnymi dietami może przynieść opłakane skutki.

 

Nie obawiajcie się jednak diet niskokalorycznych. Jeśli dobrze ją zbilansujecie, z pewnością pomoże Wam ona przejść przez zimę bez przybrania na wadze.