Diety roślinne – nasza przyszłość

 

Dieta roślinna, a zatem wegetarianizm i weganizm, to style życia, które często kojarzą się z dużymi restrykcjami oraz wyrzeczeniami. Prawdą jest jednak, że osoby decydujące się na tego typu dietę nierzadko robią to nie tylko ze względu na zdrowie, ale także dbałość o środowisko. Wysoka samoświadomość dotycząca jedzenia sprawia, że dieta roślinna w tej chwili urasta do swojego rodzaju diety przyszłości. Dlaczego?

W zgodzie z naturą i zdrowiem

 

Dieta roślinna jest uznawana przez badaczy oraz dietetyków za jeden z najlepszych sposobów odżywiania się. Przy odpowiednim zbilansowaniu składników odżywczych, witamin i minerałów, jesteśmy w stanie odżywiać się w sposób świadomy i zgodny nie tylko z naszym ciałem ale także środowiskiem naturalnym. Widać to chociażby na podstawie coraz mniejszego spożycia mięsa oraz nabiału – świadomość dotycząca wpływu tłuszczów na nasyconych na nasze zdrowie jest coraz większa. Oczywiście do tego dochodzi sprzeciw dotyczący przemysłowej hodowli zwierząt, związany zarówno z pogorszeniem się jakości powietrza jak i marnotrawieniu przestrzeni, którą można by wykorzystać na uprawianie większej ilości roślin.

Spożycie roślinnego białka nie jest związane z wyrzeczeniami – ani ze strony zwierząt, które muszą oddać swoje życie, ani naszego zdrowia, które przy dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych z większym prawdopodobieństwem będzie borykać się z wieloma chorobami. Białko roślinne, pomimo wielu mitów, jest pełnowartościowe i może zapewnić nam wszystkie potrzebne aminokwasy. Skoro możemy jeść zdrowiej bez wyrzeczeń, dlaczego tego nie robić?

 

Wegetarianizm i weganizm to diety świadome – polegają na jak najlepszym zbilansowaniu posiłków zgodnie z potrzebami naszego ciała. I bez wyrzutów sumienia.