Dlaczego Twój organizm zatrzymuje wodę?

 

Ile razy zdarza Wam się spojrzeć w lustro i zobaczyć jakby powiększoną, spuchniętą wersję siebie? Napuchnięte kostki, nadgarstki, dłonie – to codzienność wielu kobiet. Co powoduje te zmiany i jak się ich pozbyć? Poznajcie najczęstsze przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie oraz dowiedz się jak dieta pudełkowa może Ci pomóc.

Nadmiar soli

 

Nadmiar soli w naszej diecie jest w stanie przyczynić się do wielu problemów, między innymi zwiększenia ciśnienia krwi, a także wiązania wody w tkankach. Właśnie zbyt duża ilość soli (więcej niż 5 gramów dziennie) może być jedną z przyczyn zatrzymywania się wody w organizmie, puchnięcia ciała i wzrostu masy.

 

Zbyt mała ilość wody

 

Wielu osobom, które zauważyły obrzęki części ciała wydaje się, że spowodowane są one nadmiarem wypijanej wody. Nic bardziej mylnego. Woda pozakomórkowa zatrzymuje się w tkance podskórnej właśnie wtedy, gdy nie dostarczamy organizmowi wystarczających jej ilości (minimum 2 litry dziennie).

 

Hormony

 

Wahania hormonalnie nierzadko mogą przyczyniać się do powstawania obrzęków. Zwykle dzieje się tak w drugiej fazie cyklu, tuż przed miesiączką. Nie jest to niczym dziwnym, dlatego nie trzeba martwić się tym stanem rzeczy. Gorzej, jeśli puchnięcie zauważamy niezależnie od faz cyklu. Może to oznaczać problemy hormonalne, na przykład spowodowane nieprawidłowo pracującą tarczycą, dlatego warto zgłosić się z tym do lekarza.

 

 

Jak radzić sobie z gromadzeniem się wody w organizmie?

 

Aby poradzić sobie z problemem, należy poznać przyczynę – czy jest ona związana z nieodpowiednią dietą a może problemami hormonalnymi. Przejście na zbilansowaną dietę, którą zapewnić może catering dietetyczny, będzie dobrym sposobem na wykluczenie jednej z opcji. Jeśli po tych działaniach, a także ograniczeniu używek, obrzęki nadal będą się pojawiać, wizyta u lekarza będzie nieunikniona.