Efekt jojo – czym jest?

 

Efekt jojo to zmora każdej odchudzającej się osoby. Jest czymś, co może śnić nam się po nocach, a także zniechęcać do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku. Bo przecież i tak wszystkie diety właśnie nim się kończą, prawda? Nieprawda! Odpowiednio zbilansowana dieta nie będzie wywoływała efektu jojo. Dlatego tak często powtarzamy, że regularne odżywanie się zapewnione na przykład przez catering dietetyczny, będzie w stanie pomóc nam bardziej niż może nam się wydawać. Czym jest efekt jojo i jak możemy go uniknąć?

Efekt jojo – czym jest?

 

Efekt jojo to nazwa określająca tendencję często pojawiającą się wśród osób odchudzających się. To naprzemienne chudnięcie i tycie, a zatem przybieranie na wadze tuż po sukcesie diety. Efekt jojo może pojawić się w przeciągu pięciu miesięcy od zakończenia diety. Wpływa to bardzo negatywnie zarówno na sam organizm, jak i na kondycję psychiczną osób odchudzających się. Mogą bowiem zrezygnować z prób osiągnięcia upragnionej wagi.

 

Przyczyny efektu jojo

 

Przyczyny efektu jojo pokazują jednak, że dobra, zbilansowana dieta jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia tego fenomenu. Dlaczego? Za jedną z głównych przyczyn efektu jojo uznaje się zbyt szybkie chudnięcie. Nagłe gubienie masy sprawia, że organizm zaczyna dosłownie głupieć. W momencie, w którym znów zaczynamy jeść po prawdopodobnie wycieńczającej głodówce, gromadzi jeszcze więcej zapasów, niż wcześniej. Chce bowiem nadrobić braki oraz przygotować się na kolejny okres głodu. To zaburza metabolizm i utrudnia chudnięcie przy kolejnych próbach podjęcia diety. Dodatkowo za efekt jojo odpowiada także powrót do starych nawyków żywieniowych. Osoby, które były na ciężkiej diecie nierzadko „rzucają się” w wir pysznego jedzenia, którego tak długo sobie odmawiały. W ten sposób szybko zaczynają przybierać na wadze. I tak w kółko.

 

Efekt jojo to koszmar, jednak można go uniknąć. Na przykład wybierając zdrową, zbilansowaną dietę. Nie schudniemy może 10 kilogramów w tydzień, jednak efekty będą się utrzymywać.