Erytrytol – czy jest zdrowy?

 

Słodziki nie stanowią grupy produktów, którym bezgranicznie ufamy. Co więcej – dość mocno się ich obawiamy. Oczywiście winą za ten stan rzeczy możemy obarczyć niesławny aspartam, który dodawany był swojego czasu do wielu produktów, na przykład napojów słodzonych. Później stwierdzono jego działanie kancerogenne. Dlatego do słodzików podchodzimy jak pies do jeża. Raczej wolimy ich unikać. A może niekoniecznie jest to dobre? Co z coraz bardziej popularnym erytrytolem?

Erytrytol -czy jest zdrowy?

 

Czym jest erytrytol?

Erytrytol to słodzik dość popularny – zwłaszcza wśród osób odchudzających się. Jest związkiem chemicznym z grupy alkoholi cukrowych, który znaleźć można na przykład w wodorostach, czerwonym winie czy owocach. Chociaż z wyglądu przypomina cukier, posiada nad nim pewną przewagę. Jaką? Jest idealny dla diabetyków! Posiada zerowy indeks glikemiczny i niski indeks insulinowy na poziomie 2. Jest trochę mniej słodki od cukru, dlatego musimy wsypywać go więcej. Ważne jest jednak to, iż erytrytol nie jest metabolizowany przez nasz organizm.

Stosuje się go przede wszystkim jako produkt spożywczy, zastępnik cukru. Jednak wykorzystywany jest także w przemyśle farmaceutycznym w tabletkach dla cukrzyków czy osób z nietolerancją laktozy.

 

Zalety erytrytolu

 

Przede wszystkim jego zaletą jest niski indeks glikemiczny, który sprawia, że słodzik nie powoduje skoków glukozy we krwi. Jest także bezwonny i bezsmakowy – jedynie słodki, dlatego nie zmienia smaku potraw. To istotne zwłaszcza dla tych osób, które chciałyby wprowadzić go do codziennej diety.

Za wadę możemy uznać z pewnością jego cenę, jednak przy założeniu, że wykorzystujemy go wyłącznie do ciast i deserów, słodzik powinien wystarczyć na dość długo.

Osoby, które przechodzą na dietę, są diabetykami bądź po prostu zależy im na ograniczeniu słodkiego z pewnością powinny zastanowić się nad włączeniem erytrytolu do diety.