Glikogen – co to takiego?

 

Planowanie diety może być trudne. Ile węglowodanów, białka czy tłuszczów powinno być w codziennym posiłku? Jak pogodzić to z zapotrzebowaniem na witaminy i minerały? Dlatego właśnie coraz więcej osób korzysta z usług dietetyka bądź decyduje się na catering dietetyczny. Warto jednak znać pewne podstawowe pojęcia, by móc samodzielnie decydować o swojej diecie, na przykład w przerwie od cateringu. Dziś skupimy się na tym, czym jest glikogen.

 

Glikogen - co to jest?

Czym jest glikogen?

We wszystkich naszych posiłkach musi znajdować się nie tylko białko, które uwielbiane jest przede wszystkim przez sportowców, ale przede wszystkim węglowodany. To właśnie one dają nam energię do działania. Jednak nie są one od razu „oddawane”. Najpierw są magazynowane w wątrobie i mięśniach, już w formie glikogenu. Największa część glikogenu znajduje się w mięśniach. Przy dużej aktywności fizycznej, jak na przykład treningu, organizm potrzebuje glikogenu do zasilenia różnych organów. Właśnie wtedy sięga po swoje zapasy – najpierw zapasy mięśniowe, a dopiero później wątrobowe.

Dlatego zaleca się, by po każdym wysiłku uzupełniać poziom glikogenu. Wspomina się o tym rzadziej niż o potrzebie uzupełniania białka, które odpowiada za budowanie mięśni. Jednak musimy pamiętać, że jeśli źródło glikogenu nie zostanie zasilone, organizm będzie czerpać go z innych źródeł, między innymi aminokwasów. To natomiast doprowadza do osłabienia mięśni, na co żaden sportowiec ani osoba trenująca nie mogą sobie pozwolić.

 

Z kolei glikogen magazynowany w wątrobie odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Zgromadzony w wątrobie glikogen pozwala na przetrwanie dnia bez żadnego posiłku, bez konieczności czerpania z pozostałych rezerw i dopuszczania do uszkodzeń.

 

Dlatego musimy pamiętać, że odpowiednia dieta nie tylko pozwala nam chudnąć czy rozbudowywać masę mięśniową, ale przede wszystkim funkcjonować w odpowiednim zdrowiu.