Hashimoto – dieta przy chorobie Hashimoto

 

Choroba Hashimoto jest jednym z częstych schorzeń tarczycy. Ma ogromny wpływ na nasz układ immunologiczny, gdyż jest chorobą która atakuje nasz własny organizm. Ze względu na to w tarczycy osoby z Hashimoto pojawiają się skupiska zapalne, które należy wyciszać. Pomaga w tym nie tylko terapia hormonalna, ale także odpowiednia dieta. Co powinno się w niej znaleźć, a które produkty koniecznie trzeba wykluczyć?

Hashimoto i otyłość

Ze względu na to, że Hashimoto w późnym stadium najczęściej powoduje niedoczynność tarczycy, nieleczone osoby z tym schorzeniem mogą borykać się z otyłością. Aby sobie z tym poradzić konieczna jest oczywiście terapia hormonalna. Jednak przy chorobie Hashimoto nie wyklucza się diety redukcyjnej. Warto przy tym pamiętać, iż redukcja nie może być zbyt duża, gdyż może to upośledzić działanie tarczycy. Dietę warto planować z lekarzem oraz dietetykiem bądź korzystać z gotowych planów cateringu dietetycznego.

 

Co jeść a czego unikać przy Hashimoto?

 

Dieta przy chorobie Hashimoto musi być zróżnicowana. Powinna przede wszystkim obfitować w produkty świeże, nieprzetworzone, gdyż nie powodują one stanów zapalnych. Dodatkowo, aby zapewnić sobie lepszą perystaltykę jelit, warto spożywać warzywa i owoce bogate w błonnik.

Przy chorobie Hashimoto niezwykle często występują nietolerancje pokarmowe. Dlatego dietetycy zalecają zrezygnowanie z glutenu i laktozy, które mogą powodować stany zapalne w organizmie. Przy tej chorobie warto także zrezygnować z soi, która może utrudniać wchłanianie się niektórych hormonów. Jednak pozostałe warzywa strączkowe nie powinny sprawić problemów.

 

Chociaż osoby z chorobą Hashimoto mogą borykać się z dużymi problemami zdrowotnymi, odpowiednia dieta pozwoli na złagodzenie stanów zapalnych i znacznie lepsze życie.