Hashimoto – nie lekceważ tej choroby

 

Przychodzi do nas coraz więcej osób cierpiących na choroby tarczycy. Trudno nie zauważyć, iż jest to niesamowicie często spotykany problem, z którym boryka się wiele osób – także tych, które zupełnie nie zdają sobie sprawy z własnej przypadłości. Zbyt szybkie chudnięcie bądź przybieranie na wadze może mieć przecież swoje podłoże właśnie w nieprawidłowościach hormonalnych, wynikających z nadczynności bądź niedoczynności tarczycy. A co z Hashimoto?

O niej nadal mówi się stanowczo zbyt mało. Nie tylko pod kątem samej choroby, ale także tego, co może nam pomóc, gdy już zdołamy ją zdiagnozować. Oczywiście nietrudno domyślić się, że pomocna może być odpowiednia dieta. Jednak analogicznie, źle dobrane produkty przyczynią się do niższej efektywności leczenia. Co zatem jeść, by czuć się lepiej przy chorobie Hashimoto?

Zacznijmy od podstaw…

 

Czym jest choroba Hashimoto? To nic innego, jak zapalenie tarczycy – jest ono jednak schorzeniem przewlekłym o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, iż układ immunologiczny nieprawidłowo rozpoznaje własne komórki, traktując je jako wrogie. Atakując je, przyczynia się do powstania stanu zapalnego.

Hashimoto rozpoznaje się tak naprawdę dopiero w momencie, w którym organizm przejawia symptomy niedoczynności tarczycy, między innymi:

  • senność, znużenie, a nawet depresję
  • zwiększenie masy ciała
  • zaparcia,
  • suchą skórę i łamliwe włosy oraz paznokcie
  • sztywność mięśni i bóle stawów.

Tę przypadłość leczy się jedynie w sposób farmakologiczny, jednak odpowiednia dieta także ma wpływ na przebieg terapii. Co jest najważniejsze w diecie Hashimoto?

 

 

 

Dieta na miarę

 

Wszystkie badania pokazują wyraźnie, że przy Hashimoto chory niezwykle często boryka się także z alergiami pokarmowymi, między innymi nietolerancją laktozy, białek pszenicy (w tym także glutenu), drożdży czy białek jajek. Dlatego każda osoba, u której stwierdzono chorobę Hashimoto, powinna wykonać szereg badań wykluczających nietolerancje pokarmowe, by spożywać wyłącznie te produkty, które nie działają drażniąco na organizm, w tym układ odpornościowy. Właśnie dlatego dieta tego typu musi być tworzona z myślą o potrzebach indywidualnych, zakładając problemy związane z reakcjami alergicznymi na konkretne produkty spożywcze. Przykładowo – nasza dieta wyklucza najpopularniejsze alergeny: gluten, laktozę, soję i kukurydzę wraz z jej przetworami.

Badania kliniczne, w których użyto diety opartej na wykluczeniu składników drażniących i uczulających, pokazują, że pacjenci zauważają różnicę. Są mniej zmęczeni, ale także poprawia się ich stan skóry czy włosów.

 

Zasady zdrowego żywienia

 

Dieta Hashimoto w znacznym stopniu zaleca nam ograniczenie produktów niezdrowych, przetworzonych – wszystkich tych, które kojarzymy z tak zwanym jedzeniem śmieciowym. Dzieje się tak przez wzgląd na osłabienie przemiany materii przy tej przypadłości, co nieuchronnie prowadzi nas do przybierania na wadze. Chcąc tego uniknąć, osoby chore muszą przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zalecane jest spożywanie większej ilości posiłków (4-5 razy dziennie) o mniejszej objętości. Istotne jest także, by jeść w regularnych odstępach czasu i ostatni posiłek zaplanować na około trzy godziny przed snem. Tak restrykcyjny sposób odżywiania ma na celu pobudzenie przemiany materii, by uniknąć przybierania na wadze.

Ważnym elementem jest także odpowiednie nawodnienie organizmu – spożycie wody na poziomie minimum 1,5 litra dziennie. Powinno się również ograniczyć alkohol.

Istotna jest także kaloryczność samej diety. By zbytnio nie ograniczać organizmu przy jednoczesnym zapewnieniu mu odpowiedniej dawki energii, powinno się ustalać tę kwestię biorąc pod uwagę zarówno aktywność fizyczną w trakcie dnia jak i masę ciała. Dieta Hashimoto, choć ma przede wszystkim wspomagać proces leczenia, ma także na celu zredukowanie zbędnych kilogramów.

 

Co jest wskazane w diecie Hashimoto?

 

Pamiętajmy przede wszystkim, iż dieta Hashimoto musi być – w miarę możliwości oczywiście – zróżnicowana. Dlatego, nawet jeśli wcześniej się je praktykowało, należy zrezygnować z odchudzających diet mono-składnikowych.

W diecie Hashimoto powinny znaleźć się:

- Oleje roślinne, takie jak olej lniany, rzepakowy, kokosowy czy oliwa z oliwek. Są one bogate w kwasy Omega-3 i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają działanie przeciwzapalne (wpływają chociażby na problem bolących stawów).

- Nasiona strączkowe zdecydowanie powinny zostać dołączone do diety w przypadku choroby Hashimoto.

- Warzywa i owoce powinny być podstawą diety Hashimoto. Są nie tylko źródłem witamin, ale także przeciwutleniaczy, które wspomagają regenerację komórek i hamują stan zapalny organizmu. Pamiętajmy jednak, że warzywa, które zawierają goitrogeny (warzywa z rodziny kapustnych, brukiew, rzepa), należy ugotować przed spożyciem.

 

Jak zatem widzicie, przygotowanie diety dla osoby cierpiącej na chorobę Hashimoto wcale nie należy do najprostszych zadań. W tym celu lepiej zaufać doświadczonemu dietetykowi, który będzie pamiętać o wszystkich dozwolonych i niedozwolonych składnikach, niż samodzielnie planować własny jadłospis.

https://spokobox.eu/category/catering-dietetyczny-dieta-hashimoto?horizontal