Hashimoto – objawy i przyczyny choroby

 

Hashimoto jest bardzo częstą chorobą, z którą przeważnie borykają się kobiety. Wymaga ona nie tylko odpowiedniego leczenia hormonalnego, ale także zbilansowanej, zdrowej diety. Dlatego w naszym programie posiadamy catering dietetyczny dla Hashimoto – wiemy jak często o niego pytacie i jak chętnie korzystacie z niego, by zaoszczędzić sobie problemów z gotowaniem. Jak można rozpoznać Hashimoto? Jakie są główne przyczyny tej choroby?

Przyczyny choroby Hashimoto

 

Niestety przyczyny choroby Hashimoto nadal nie są do końca poznane. Lekarze najczęściej wskazują, że odpowiada za nią obciążenie genetyczne. Jednak za przyczyny wskazuje się także stres, nieprawidłowe odżywianie się, niedobór witaminy D3 czy problemy emocjonalne. Chorobę być może mogą wywołać także takie czynniki jak zanieczyszczenie środowiska.

 

Objawy Hashimoto

 

Objawy choroby Hashimoto nie są jednoznaczne. Niejednokrotnie choroba przebiega bezobjawowo co sprawia, że osoby chore żyją w nieświadomości. Czasami przebiega ona z zanikiem tarczycy, inny razem pojawia się wole. Jednak większość osób cierpiących na Hashimoto zauważyło między innymi: chroniczne zmęczenie, marznięcie, bóle mięśniowe, wypadanie włosów, szorstkość skóry, senność, problemy z koncentracją, zmienność nastrojów czy nieuzasadnione tycie. Te objawy mogą wskazywać także na inne choroby, nie tylko na Hashimoto. Dlatego bez odpowiednich badań hormonalnych jest ona trudna do wykrycia tylko na bazie samych objawów. Nierzadko tłumaczymy to zmęczeniem spowodowanym pracą i nie zauważamy, że nasze ciało daje nam poważne sygnały dotyczące choroby.

 

Pamiętajcie zatem, że nie warto bagatelizować nawet najdrobniejszych objawów. Mogą one oznaczać rzecz całkowicie błahą, mogą też być sygnałem, że coś złego się z nami dzieje. Słuchajmy swojego ciał