Imbir i właściwości tego korzenia

 

Istnieją takie przyprawy, które kojarzymy z konkretną porą roku. Wanilia kojarzy nam się z latem, kolendra z wiosną, a imbir z jesienią i zimą, gdy w rękach najchętniej trzymamy kubek z ciepłą herbatką. Jednak imbir nie jest tylko dodatkiem do herbaty – oczywiście możemy dodawać go do wielu dań i wzbogacać w ten sposób swoje dania. Jednak przede wszystkim ten korzeń jest bardzo wartościowym elementem diety. Zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań. W kuchni SpokoBox możecie na niego liczyć w zwiększonej ilości :)

Dlaczego imbir jest zdrowy?

 

Zingiberol – to właśnie ta trochę dziwna nazwa stoi za właściwościami imbiru. Jest on składnikiem olejka eterycznego, który nadaje imbirowi aromat i lekko cytrusową nutę z ostrym przełamaniem. Z kolei gingerol i zinferon odpowiadają za jego goryczkę. Jak możecie się domyślić, te olejki posiadają lecznicze właściwości. Odpowiadają między innymi za leczenie przeziębień i infekcji wirusowych, rozgrzewanie organizmu, łagodzenie mdłości i łagodzenie bóli miesiączkowych czy migren. Tak, imbir ma bardzo dużo właściwości. Oto kilka z naszych ulubionych:

  • Dzięki olejkom imbir ma właściwości moczopędne. Może zatem zmniejszać obrzęki spowodowane zbyt dużym nagromadzeniem się wody w organizmie.
  • Imbir działa antybakteryjnie. To nie tylko wspiera przy przeziębieniach, ale także przy infekcjach jamy ustnej. Dodatkowo pozostawia on przyjemny, świeży zapach. Pomaga nam dbać o higienę jamy ustnej.
  • Zmniejsza tendencję płytek krwi do zlepiania się. Dzięki temu chroni nasz organizm przed tworzeniem się niebezpiecznych zakrzepów. Zaleca się zatem dodawanie imbiru do menu osób z nadciśnieniem i podwyższonym cholesterolem.
  • Łagodzi mdłości. Dlatego polecany jest kobietom w ciąży podczas pierwszego trymestru. Oraz osobom z chorobą lokomocyjną.

 

Oto nasze ulubione właściwości imbiru. Ale wiecie, że ten korzeń ma ich znacznie więcej. Dlatego warto dołączyć go do swojej diety.