Jak brak aktywności fizycznej wpływa na nasz organizm?

 

Z pewnością znacie powiedzenie, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna jest dla nas doskonałym sposobem nie tylko na to, by pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także wesprzeć odporność i rozruszać stawy. A co dzieje się, jeśli nasz organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki aktywności fizycznej?

Otyłość

Oczywiście pierwszym i najbardziej dotkliwym efektem braku ćwiczeń jest otyłość. Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie osoby otyłe nie ćwiczą, ani że wszystkie osoby szczupłe są takie, bo aktywnie spędzają czas. Wiele zależy od diety, która ma ogromny wpływ na nasze ciało. Jednak to aktywność fizyczna umożliwia pozbywanie się nadmiaru kilokalorii, które spożywamy w trakcie dnia. To ćwiczenia umożliwiają pozbywanie się nagromadzonej tkanki tłuszczowej z wielu partii naszego ciała. Brak ruchu i nieodpowiednio dobrana dieta (taka, która zapewnia podaż kalorii na poziomie osoby ćwiczącej) będzie skutkować otyłością. I jest to bardzo niebezpieczne dla ciała.

 

Problemy ze stawami i kręgosłupem

Jeśli wydaje Wam się, że ćwiczenia po prostu umożliwiają nam chudnięcie, bardzo się mylicie. Dbają one o jak najlepszą kondycję naszych mięśni, które działają stabilizująco na cały szkielet człowieka. Weźmy na przykład mięśnie brzucha, które nie tylko mają wyglądać ładnie. Umożliwiają utrzymanie odpowiedniej pozycji kręgosłupowi. Jeśli boli Was odcinek lędźwiowy kręgosłupa, z dużym prawdopodobieństwem jest to wina zbyt słabych mięśni brzucha. Mięśnie odpowiadają także za utrzymanie organów wewnętrznych, takich jak macica czy odbyt – nie możemy ich zaniedbywać. Dodatkowo problemy ze stawami również są wynikiem niewystarczającej ilości ruchu. Dlatego ciało zaczyna nam, dosłownie i w przenośni, skrzypieć.

 

Niech Wam się nie wydaje, że sport ma tylko na celu zapewnić nam ładną sylwetkę. Jest po prostu jednym ze sposobów, na utrzymanie zdrowego ciała.