Jak kawa wpływa na zdrowie?

 

Kto z Was wyobraża sobie rozpoczęcie dnia bez kawy? Chyba znajdzie się niewielu takich śmiałków. My w SpokoBOX, choć do wyboru mamy herbaty czy pyszne soki ze SpokoSOK, często też dajemy się skusić małej czarnej. I nie ma w tym nic złego. Lekarze już dawno stwierdzili, że kawa nie wpływa negatywnie na nasz organizm, o ile jesteśmy w stanie zachować umiar. Co zatem robi kawa z naszym ciałem? Dlaczego tak bardzo lubimy do niej wracać?

Jak kawa wpływa na zdrowie?

Jak działa kofeina?

 

Kofeina zawarta w kawie przede wszystkim działa szybko. Prawie pełne przyswojenie ma miejsce już po 45 minutach. Dlatego jeśli chcemy pobudzić organizm do działania, sięgamy właśnie po kawę, nie zaś herbatę, która działa znacznie wolniej. Zapobieganie senności spowodowane jest zablokowaniem receptorów adenozynowych. Cząsteczki adenozyny wiążą się z receptorami w mózgu,  co powoduje zwolnienie jego aktywności. Dzięki kofeinie nie dochodzi do tej aktywności, dlatego możemy cieszyć się mniejszą potrzebą odpoczynku.

 

Jak regularne picie kawy wpływa na organizm?

 

Wiele osób sięga po kawę zwłaszcza przed treningiem cardio czy siłowym. Kofeina zwiększa bowiem wytrzymałość i pozwala lepiej skupić się na zadaniu. Jednak niektóre badania wskazują, iż regularność w piciu kawy może wpływać na reakcje organizmu na kofeinę. Im więcej jej spożywamy, tym szybciej uodparniamy się na tę substancję. Badania nie zostały jednak potwierdzone, inne z kolei całkowicie im zaprzeczają. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, czy tak się dzieje. Istnieją również podejrzenia, iż kawa wpływa na metabolizm glukozy, co może mieć wpływ na zachorowalność na cukrzycę typu 2. Jednak te przypuszczenia także nie są potwierdzone.

 

Czy zatem pić kawę? Jeśli odczuwamy taką potrzebę, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętajmy jednak, że najlepiej wybrać kawę z ekspresu, bez żadnych dodatków. Ta będzie dla nas najzdrowsza.