Jak wyhodować poziomki w domowym zaciszu?

 

Maj może okazać się doskonałym czasem na posadzenie poziomek. Chociaż wytrwali zwykle sadzą je jesienią, my nie możemy się już doczekać. Zwłaszcza, że można zrobić to w prosty sposób. Wystarczy tylko odrobina ziemi i dużo miłości. Nie ma nic lepszego niż owoce zebrane w domowym zaciszu. Jak zasadzić poziomkę i cieszyć się nią podczas przygotowywania pysznych deserów i koktajli? Kuchnia uwielbia takie rozwiązania! 

Poziomki z Twojego parapetu

Jak zasadzić poziomki?

Wiecie, że w SpokoBOX kochamy owoce i warzywa sezonowe. Poziomki to jedne z naszych ulubienic. Słodziutkie i soczyste, idealne do ciast, ale także sałatek. Mają niepowtarzalny smak, do którego tęsknimy przez całą zimę. Całe szczęście poziomki można w bardzo łatwy sposób wyhodować w domowym zaciszu, bez większych przygotowań czy wyrzeczeń.

Poziomki możemy otrzymać na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest skorzystanie z nasion i wysadzenie ich późną jesienią. Ten sposób jest jednak odpowiedni dla cierpliwych, a my z pewnością cierpliwością nie grzeszymy – zwłaszcza jeśli mowa o owocach. Dlatego polecamy zaopatrzenie się w gotowe sadzonki.

Sadzonki sadzimy w odległości około 15 cm, by korzenie na siebie nie zachodziły, a owoce mogły swobodnie rosnąć. Pamiętajmy także, że poziomki uwielbiają glebę bogatą w minerały. Dlatego nie żałujmy nawozu! Musimy także obficie je podlewać oraz zadbać o odpowiednie warunki. Poziomki kochają półcień, dlatego nie zostawiajmy ich w pełnym słońcu.

 

A co z pleśnią, największym wrogiem poziomek? Warto spryskać je wywarem z czosnku, który działa przeciwgrzybiczo i pomoże nam pozbyć się pleśni. Jeśli będziemy dobrze o nie dbać, owoce mogą pojawić się na nich już od czerwca.