Jaka jest rola węglowodanów w Twojej diecie?

 

 Węglowodany przez wielu z nas traktowane są jak chłopiec do bicia – obwiniane o dodatkowe kilogramy czy gorsze samopoczucie. Zapominamy jednak o tym, że stanowią one jeden z trzech podstawowych makroelementów, które budują siłę naszego organizmu.

 

Czym są węglowodany?

Najprościej rzecz ujmując – węglowodany to cukry (sacharydy), doskonale znane nam z wszystkich słodkich przekąsek, ciast i deserów. Ale nie tylko. Krzywdzące i nieprawdzie byłoby stwierdzenie,że cukry znajdują się tylko w cukierniczce.

Możemy podzielić je bowiem na dwie podgrupy:

  • Węglowodany proste i dwucukry – to przede wszystkim naturalne cukry występujące w owocach i warzywach, ale także miodzie (fruktoza i glukoza) oraz sacharoza czyli właśnie cukier stołowy. Te cukry nie powinny być przyjmowane w zbyt dużych ilościach, gdyż nie są trawione a wchłaniane przez organizm. Powodują gwałtowne skoki insuliny i glukozy we krwi.
  • Węglowodany złożone – to cukry składające się z długich łańcuchów cząsteczek, które trawione są za pomocą wielu enzymów. Tego typu węglowodany znajdują się w zbożach, kaszach czy warzywach strączkowych. Błonnik również jest wielocukrem. Właśnie na te węglowodany warto zwracać uwagę przy konstruowaniu posiłków.  Wyjątkowo dużo błonnika znajdą osoby, które stosują dieta Hashimoto, bowiem zawiera warzywa strączkowe - zalecane przy tym schorzeniu.

Po co nam węglowodany?

Węglowodany stanowią nieodłączny składnik żywieniowy – dlatego tak istotne jest, by każda dieta, także catering dietetyczny  był skomponowany odpowiednio, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki potrzebne dla organizmu. Odpowiadają one przede wszystkim za pracę mózgu, który żywi się glukozą, a także centralnego układu nerwowego i czerwonych krwinek. Cukier napędza nas do działania, daje energię. Jednak pamiętajmy, że węglowodany są sobie nierówne. Cukry proste zapewniają szybki skok glukozy we krwi co daje chwilowe pobudzenie. Natomiast cukry złożone uwalniają się stopniowo i odpowiadają na całodniowe zapotrzebowanie energetyczne.

Cukrem jest także błonnik, który wspiera pracę jelit, reguluje trawienie, obniża ciśnienie tętnicze i pomaga walczyć z cholesterolem. Nie może go zabraknąć w naszych dietach( nasze diety)

Jak zatem widać, cukry są odpowiedzialne nie tylko za większe boczki. To przede wszystkim siła napędowa naszego mózgu. Nie możemy z niego rezygnować. Po prostu świadomie wybierajmy źródła jego pozyskiwania.