Jakie mięso warto wybierać?

 

Statystyczny Polak zjada co najmniej dwa razy więcej mięsa, niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Rozumiemy oczywiście, że wiele osób nie wyobraża sobie życia bez szynki na kanapce czy też kotleta na talerzu, jednak ograniczenie spożycia mięsa może nam tylko pomóc. Chociażby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jeśli już musimy jeść mięso, zastanówmy się nad tym, jakie powinniśmy wybierać.

Jakie mięso wybierać?

Kurczak kurczakowi nierówny

 

Mięso z kurczaka to najzdrowsze z dostępnych mięs – oczywiście zwierząt lądowych, nie ryb. Może stanowić pełnowartościowy posiłek o niskiej zawartości cholesterolu, czego z pewnością nie powiemy o czerwonym mięsie, które zawiera najwięcej tłuszczów nasyconych. Jakiego kurczaka jednak wybrać? Przede wszystkim starajmy się kupować mięso dobrej jakości, sprawdzone, nie z sieciówek. Najlepszym wyborem będzie mięso z farm ekologicznych – kurczaki nie są tam faszerowane antybiotykami, odżywiają się zaś także tym, co same znajdą. Takie mięso jest nie tylko dużo zdrowsze, ale przede wszystkim smaczne. Przy założeniu, że nie będziemy jeść go codziennie (według zaleceń WHO), z pewnością będziemy mogli pozwolić sobie na tak dobre mięso.

 

A może indyk?

 

Indyk to jeszcze chudsze mięso od kurczaka, również zalecane przez dietetyków. Jednak ze względu na to, że jest to większy ptak niż kurczak, przyrządza się go trochę trudniej. Niektóre osoby obawiają się, że nie uda im się ugotować go lub upiec w sposób odpowiedni, by mięso było soczyste i kruche. Z łatwością można jednak upiec go w brytfannie czy też przygotować z niego pyszne polędwiczki.

 

Jeśli nie chcemy rezygnować z mięsa, zadbajmy chociaż o to, by było to mięso dobrej jakości.