Kasza jaglana – dlaczego warto ją jeść?  

 

Jeśli korzystacie z diety No Gluten od SpokoBOX z pewnością zauważyliście, że kasza jaglana (proso) gości w niej dość często. To doskonała alternatywa dla makaronów czy innych kasz, których przez wzgląd na dietę bezglutenową, celiakię czy chęć odchudzenia się wolimy unikać. Dodatkowo z kaszy można w łatwy sposób zrobić mąkę, którą wykorzystamy piekąc bułki czy ciastka, całkowicie pozbawione glutenu.

 

Idealna dla wegetarian i wegan 

Kasza jaglana to także źródło łatwo przyswajalnego białka, które świetnie łączy się z białkiem występującym w warzywach strączkowych. Nic więc dziwnego, że wegetarianie i weganie tak chętnie przygotowują dania z jagłami – wytrawne, ale także słodkie, jak pyszne i sycące budynie. Jaglanka (zamiennik owsianki) to także świetne śniadanie, pełne protein i węglowodanów. Najlepiej smakuje z jabłkami, cynamonem i odrobiną miodu. Pycha!

 

Kasza jaglana na zdrowe włosy i paznokcie

 

Kasza jaglana zawiera także krzemionkę oraz witaminy z grupy B, które wspierają piękny wygląd skóry i paznokci. Zawartość krzemionki, która jest budulcem włosów, pozwala także zadbać o lśniące i mocne pukle. Dodatkowo w kaszy jaglanej znajdziemy lecytynę, żelazo oraz witaminę E. Jeśli bogactwo witamin i minerałów nie zachęci Was do jedzenia jagieł, to chyba już nic tego nie zrobi.

 

Pamiętajmy jednak, że kasza jaglana ma wysoki indeks glikemiczny (IG=71), dlatego nie zaleca się zbyt częstego dołączania jej do diety diabetyków. Jest także dość kaloryczna, dlatego osoby na diecie redukcyjnej mogą pozwolić sobie na nią tylko raz na jakiś czas. Nie zmienia to jednak faktu, że kaszę jaglaną po prostu warto jeść. Choćby od święta.