Ketoza – na czym polega?

 

Dieta ketogeniczna nadal jest jedną z najbardziej popularnych diet umożliwiających szybkie schudnięcie. Wybierana jest zatem przede wszystkim przez osoby otyłe oraz mające problem ze zrzuceniem wagi. Na czym jednak polega ta dieta? I czym jest stan ketozy, na którym tak bardzo nam zależy?

Dieta ketogeniczna

 

Dieta ketogeniczna należy do grupy diet niskowęglowodanowych. Jak mówi sama nazwa – spożywamy na niej mniej produktów zawierających cukry złożone i cukry proste. Zamiast tego zastępujemy je tłuszczami. W diecie ketogenicznej tłuszcze stanowią nawet 90% spożywanych przez nas posiłków. Reszta to węglowodany i białko.

 

Ketoza – na czym polega?

 

Wszystko to po to, by wprowadzić organizm w stan ketozy. Na czym polega? Ze względu na to, że spożywamy mniejsze ilości węglowodanów, poziom insuliny we krwi spada, a poziom ciał ketonowych wzrasta. W ten sposób przechodzimy z tak zwanego metabolizmu węglowodanów na spalanie kwasów tłuszczowych, by uzyskać energię niezbędną do „odpalenia” organizmu. Przyspieszony zostaje proces spalania tkanki tłuszczowej oraz wszelkie przemiany metaboliczne. Dodatkowo wiele osób po przejściu kryzysu związanego z dietą zaczyna odczuwać przypływ energii.

Zwiększenie ilości ciał ketonowych w organizmie ma jednak także skutki uboczne. Przede wszystkim kwaśny zapach z ust, który wiąże się z większym stężeniem ketonu. Możemy z nim jednak walczyć częstszym myciem zębów lub żuciem gum (jednak bez zawartości węglowodanów, warto sprawdzić skład).

 

Pamiętajmy także, że ketoza nie jest stanem patologicznym jakim jest kwasica ketonowa. To stan, który chcemy świadomie osiągnąć, by zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej.