Kształtowanie diety dziecka – jak zrobić to mądrze?

 

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że przyzwyczajanie dziecka do spożywania pewnych pokarmów nie zawsze jest łatwe. Jeśli jednak zaczniemy odpowiednio szybko, z dużym prawdopodobieństwem przyzwyczaimy je nawet do tego, by zjadać brukselkę. Całe szczęście mamy normy żywieniowe oraz zalecenia WHO – dzięki nim z łatwością dostosujemy dietę do potrzeb dziecka, od pierwszych chwil jego życia.

Jak prawidłowo kształtować dietę dziecka?

Pierwsze dni dziecka

Kobiecy pokarm jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlęcia – zapewnia minerały i witaminy, a także białka, jednak przede wszystkim wspiera budowanie układu odpornościowego oraz trawiennego. Dlatego kobiety, które mogą karmić piersią lub odciągniętym pokarmem, powinny robić to minimum do szóstego miesiąca życia.

 

Rozszerzanie diety dziecka

 

I tu zaczynają się schody. Kolejne pokarmy, dodawane do diety malucha, to nowe tekstury i smaki. Nie wszystkie muszą odpowiadać dziecku, małemu indywiduum. Warto wprowadzać je w niewielkich ilościach, powoli. W ten sposób dziecko uczy się gryźć i smakować. Pamiętajmy, że spośród pokarmów stałych najpierw powinniśmy wprowadzać marchewkę i owoce oraz zboża. Dopiero później mięso oraz nabiał.

Powinniśmy pamiętać zwłaszcza o spożywaniu przez najmłodszych (w wieku żłobkowym) jogurtów oraz kefirów. To one zapobiegają niedoborom wapnia w diecie dziecka, o które wcale nie tak trudno, gdy odstawimy mleko modyfikowane lub z piersi.

 

Dieta przedszkolaka

Nie dawajmy dziecku tego, czego sami byśmy nie zjedli. Nieprzetworzone produkty, warzywa, owoce, zboża – to wszystko musi znaleźć się w diecie przedszkolaka, a także starszych dzieci. Powinno ono być kolorowe, urozmaicone, pełne węglowodanów i białka, gdyż na tym etapie ciało potrzebuje więcej siły, a mózg energii.

I tej zasady przede wszystkim warto się trzymać, drodzy rodzice!