Które potrawy wigilijne można mrozić?

 

Przygotowywanie kolacji wigilijnej to naprawdę ciężka praca. Dlatego jeśli mamy możliwość zrobienia tych dań wcześniej, wykorzystajmy to. Niektóre z nich idealnie nadają się do mrożenia – możemy je zamrozić bez żadnej utraty smaku ani wartości odżywczych. To znacząco ułatwi nam pracę. Które z nich jednak możemy zamrozić?

Pierogi

 

Pierogi to doskonałe danie do mrożenia. Możemy przygotować je wcześniej – nawet cztery dni przed Wigilią. To znacznie ułatwi nam gotowanie. Wystarczy ulepić i ugotować pierogi, a następnie wyłowić je i ułożyć na talerzy by wystygły. Pamiętajcie jednak, że pierogi powinny być mrożone na tackach w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały. W przeciwnym razie skleją się podczas mrożenia i mogą rozpaść się przy rozmrażaniu. Po zamrożeniu możecie je przełożyć do woreczków.

Możecie spróbować także innego sposobu mrożenia. Wystarczy, że lekko podgotujecie pierogi w osolonej wodzie – przez zaledwie 3-4 sekundy, a następnie wyłowicie je i poczekacie do ostygnięcia. Następnie przełóżcie je do woreczków i wstawcie do zamrażalnika. Po około godzinie wyciągnijcie woreczki potrząśnijcie nimi energicznie, by rozdzielić pierogi. Wtedy możecie mrozić je przez kilka dni.

 

Zupy

 

Zupy, takie jak grzybowa czy barszcz, możecie spokojnie mrozić w pojemniku. Przygotujcie je nawet kilka tygodni wcześniej – zupy będą pyszne i pełne smaku. Pamiętajcie jednak, by nie mrozić ich w szklanych pojemnikach. Mogą one popękać. Nie wlewajcie jej także pod samą pokrywkę, gdyż zmrożony płyn zwiększy swoją objętość.

 

Jeśli boicie się, że nie zdążycie przygotować wszystkiego na Wigilię, możecie pomóc sobie mrożeniem potraw. Nie bójcie się – wszystko będzie smakować pysznie. Gdy natomiast opróżnimy już naszą lodówkę i zamrażarkę pora wrócić do zdrowych nawyków. Pomoże w tym dieta pudełkowa SpokoBOX.