Które potrawy wigilijne są najzdrowsze?

 

Na kolację wigilijną często patrzymy z mieszanym uczuciem – trochę wrogo i trochę jak na wybawienie, na które czekaliśmy cały rok. Wielu z tych potraw nie jadamy bez okazji, dlatego czekamy na ten wyjątkowy dzień i pałaszujemy ze smakiem wszystko, co znajduje się na stole. Z drugiej strony jednak wiemy, że kolacja może utrudnić nam utrzymanie diety. Nic bardziej mylnego. Wystarczy pamiętać o tym, by nie objadać się po sam korek. A, wbrew pozorom, kolacja wigilijna jest jedną z najzdrowszych kolacji, jakie Polacy jedzą.

Moc ryb

Niestety w Polsce zjadamy bardzo mało ryb tygodniowo – u nas króluje raczej drób oraz wieprzowina, co nie jest zbyt dobre dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Dlatego kolację wigilijną, podczas której na talerzach każdego znajduje się ryba po grecku, filet czy śledź w śmietanie, to prawdziwa rybna rozpusta. Dzięki temu dostarczamy organizmowi całą masę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, a także potrzebną zwłaszcza w tym okresie witaminę D. Oby więcej takich rybnych dań w naszym menu. Oczywiście – rybę po grecku powinniśmy robić z dużą ilością warzyw, natomiast śledzia w śmietanie bez dodatku majonezu i może na jogurcie naturalnym. Wiele dań wigilijnych możemy zrobić bardziej fit. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak są one bardzo zdrowe.

 

Więcej warzyw

 

Z całą pewnością na stołach wigilijnych brakuje warzyw. Świeżych sałatek i dodatków. Lubimy zajadać to, co jest konkretne – dużo ryb – i to oczywiście super. Nie zapominajmy jednak o lżejszych potrawach dobrych dla naszego żołądka. Zamiast tradycyjnej sałatki warzywnej zróbmy lekką sałatkę z winegretem. Warto skorzystać i zainspirować się naszymi fit przepisami SpokoBOX :)