Mąka kokosowa – dlaczego warto jej używać?

 

Coraz częściej i chętniej sięgamy po zastępniki mąki pszennej czy ewentualnie żytniej, której – naszym zdaniem – używamy i tak stanowczo za rzadko. Eksperymentujemy w kuchni, decydujemy się na różne, mniej tradycyjne rozwiązania. To doskonały sposób na poznawanie innych smaków oraz innych kuchni. My uwielbiamy korzystać z mąki kokosowej i właśnie dlatego dzisiaj opowiemy kilka słów o tym, dlaczego warto jej używać.

Czym jest mąka kokosowa?

 

Mąka kokosowa jest właściwie produktem ubocznym. Uzyskuje się ją podczas produkcji oleju kokosowego i mleka kokosowego. Jednak nadal zachowuje charakterystyczny biały kolor oraz zapach i smak kokosa. Jest on bardzo delikatny lecz wyczuwalny. Tak samo jak kokos zawiera wiele wartości odżywczych, dla których warto z niej korzystać.

 

Dlaczego warto używać mąki kokosowej?

 

Mąka kokosowa jest doskonałym dodatkiem do sosów, ale także bazą ciast czy naleśników. Zawiera bardzo dużo błonnika, dlatego świetnie wpływa na perystaltykę jelit. Zapewnia nam także dłuższe uczucie sytości. Z pewnością jest lepszym wyborem niż mąka pszenna. Zwłaszcza że nie znajdziemy w niej wielu węglowodanów o łatwej przyswajalności, co przekłada się na mniejsze skoki glukozy do krwi. Dzięki temu jest idealnym produktem dla osób z cukrzycą oraz odchudzających się.

W stu gramach mąki kokosowej znajdziemy także 18 gramów białka – to aż 37% dziennego zapotrzebowania. Dlatego mąkę kokosową poleca się osobom na diecie wysokobiałkowej i uprawiającym sport. Placki z tej mąki będą świetnym posiłkiem po treningu!

Poza tym mąka kokosowa nie zawiera glutenu. Jest zatem bardzo często wykorzystywana w dietach dla osób chorujących na celiakię i uczulonych na gluten.

 

Mąka kokosowa to nie tylko dobry zastępnik mąki pszennej. To po prostu świetny składnik, z którego warto korzystać jak najczęściej.