Masło orzechowe – właściwości

 

Masło orzechowe jest przez nas często postrzegane jako przysmak Amerykanów, a także dość tłusty dodatek do posiłków. Jednak nauka już dość wyraźnie pokazała nam, że tłuszcze są niezbędne dla naszego zdrowia, a te uzyskane z orzechów są akurat jednymi z najzdrowszych. Dlatego jeśli zastanawiacie się czy masło orzechowe jest dla nas zdrowe, odpowiadamy – oczywiście, że tak! Jakie właściwości kryje?

 

Właściwości masła orzechowego

 

Masło orzechowe najczęściej wytwarzane jest z orzechów arachidowych, jednak nie zawsze. Często możemy otrzymać także pasty z nerkowców czy nawet migdałów. To oryginalne, słone i bardzo klejące jest jednak zawsze wyrobem z orzechów ziemnych. I właśnie dlatego jest tak często wybierane przez sportowców po treningu. Arachidy posiadają bowiem ogromne ilości białka! Wszystko dlatego, że naprawdę należą do roślin strączkowych. Masło orzechowe może zatem stanowić wartościowe źródło białka dla wegetarian oraz wegan. W maśle orzechowym znajdziemy także bardzo ważny dla pracy mózgu aminokwas, tryptofan. Wpływa on pozytywnie na koncentrację, dlatego ten produkt nierzadko poleca się nie tylko sportowcom, ale także pracownikom umysłowym.

Oprócz białka znajdziemy w nim także:

  • dużo błonnika, który wspiera pracę naszych jelit, ale także obniża stężenie glukozy we krwi. Może być zatem używane przez diabetyków.
  • znajdziemy w nim również witaminę E, zwaną witaminą młodości. Jest ona także przeciwutleniaczem, dlatego masło orzechowe może wspierać walkę organizmu z wolnymi rodnikami.
  • w trzydziestu gramach masła orzechowego znajdziemy wystarczającą ilość witaminy E, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na nią.

 

Jeśli zatem myśleliście, że masło orzechowe to tylko tłusta przekąska, bardzo się myliliście. Z pewnością warto dołączyć je do swojej diety.