Miód i kalorie – czy miód tuczy?

 

Ach, słodki miodek. Moglibyśmy dosładzać nim dosłownie wszystko – jogurty, herbaty, ciasta, nawet niektóre koktajle. To niezwykle cenny dar od matki natury. Miód jest nie tylko przepyszny, ale także bardzo wartościowy. Czy jednak tuczy? Czy możemy spożywać go podczas diety?

Czy miód tuczy?

 

Miód nie jest niestety produktem niskokalorycznym. To tak naprawdę cała masa cukrów prostych. W łyżeczce miodu znajdziemy około 23 kcal, natomiast w łyżeczce cukru – 16 kcal. Nie oznacza to jednak, że cukier jest lepszym produktem. Miód jest znacznie słodszy, dlatego możemy używać go mniej niż białego cukru. Dodatkowo miód jest mniej przetworzony, a co za tym idzie – zdrowszy. Niestety w obu tych słodkościach znajdziemy glukozę i fruktozę, które wspomagają odkładanie się tłuszczyku pod skórą. No cóż, nie można mieć przecież wszystkiego. Warto jednak pamiętać, że chociaż miód – jak wszystkie słodkości – jest tuczący, spożywamy go głównie dla jego właściwości zdrowotnych. Jeśli nie będziemy go nadużywać, nie zauważymy wzrostu wagi.

 

Właściwości miodu

 

Miód jest nie tylko pyszny, ale przede wszystkim zdrowy. Używany przede wszystkim podczas przeziębień dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Jednak to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania. W miodzie znajdziemy minerały i witaminy, między innymi fosfor, potas, magnez, żelazo, witaminę A, B, C i kwas foliowy. Znajdziemy w nim także antyoksydanty, dzięki czemu chroni nas przed działaniem wolnych rodników. Miód łagodzi także ból gardła, nawilżając je i dzięki temu łagodząc nieprzyjemne drapanie.

 

Jeśli zatem mamy wybierać między cukrem a miodem, ten drugi wygrywa. Pamiętajmy jednak, że nie możemy zajadać go niczym Kubuś Puchatek. Musimy znać umiar, choć jest tak pyszny