Mity dotyczące jajek

 

Dobre czy niedobre? Zdrowe a może pełne cholesterolu? O jajkach mówiono już wiele i co chwila zmieniano zdanie. Warto zatem przyjrzeć się kilku mitom na ich temat, by mieć pewność, że wiemy co jemy.

 

 MIT 1: Cała masa cholesterolu!

 

Właściwie to tylko po części mit. Bo jajka rzeczywiście posiadają duże ilości cholesterolu (370 g w kurzym jajku). Nie zmienia to jednak faktu, że zjedzenie jajka a nawet dwóch dziennie nie wpłynie negatywnie na nasz stan zdrowia. Nie zaleca się ich jedynie tym osobom, które już borykają się ze zwiększonym poziomem cholesterolu.

 

 MIT 2: Jajko to tylko…białko

 

No cóż, nie do końca, choć rzeczywiście jajko składa się z wysokiej jakości aminokwasów egzogennych, a zatem takich, których nie jesteśmy w stanie wyprodukować samodzielnie. Jednak w jajku kryją się także witaminy A, E, D oraz witaminy z grupy B. Do tego znajdziemy w nim również potas, selen, żelazo, cynk i siarkę. Dodatkowo żółtko jest bogatym źródłem lecytyny, której zadaniem jest między innymi zwalczanie złego cholesterolu. To tak w kwestii cholesterolu i nie jedzenia jajek z tego powodu