Mity o metabolizmie - czy znasz je wszystkie?

 

Uwielbiamy rozpracowywanie mitów, których w Internecie mnoży się co nie miara. W SpokoBOX to swojego rodzaju tradycja, że od czasu do czasu siadamy do prasówki i wynajdujemy ciekawostki, które wypisywane są chociażby na blogach czy forach. Cóż, tym razem przyszła pora na metabolizm. Które mity są najbardziej szkodliwe i należy szybko je obalić?

Mity na temat Metabolizmu

Czym jest metabolizm?

Najpierw skupmy się jednak na tym, czym w ogóle jest metabolizm. Tą nazwą określamy przemiany biochemiczne, które zachodzą w naszym organizmie. Umożliwiają one przemianę pożywienia w energię, którą pożytkujemy w celu prawidłowego funkcjonowania ciała. Dlatego tak istotne jest, by metabolizm działał prawidłowo – nieodpowiednia dieta jest w stanie go rozregulować, co negatywnie wpływa nie tylko na naszą wagę, ale także zdrowie.

 

Mit 1: niskokaloryczna dieta wspiera metabolizm

 

Niestety tak nie jest. Zbyt mała kaloryczność posiłków prowadzi do deficytu energetycznego, a co za tym idzie także do gromadzenia energii przez organizm. W takiej sytuacji metabolizm się rozregulowuje, a my najpierw szybko gubimy zbędne kilogramy, by za chwilę znowu się z nimi mierzyć. Efekt jojo gwarantowany.

 

Mit 2: częste odchudzanie źle wpływa na metabolizm

 

Ogólnie nie wyznajemy czegoś takiego jak częste odchudzanie się. Szukanie swojej diety poprzez korzystanie z różnych nowinek nie jest zbyt dobre dla ciała, jednak nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby „psucie” metabolizmu. Owszem, w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które sprawiają, że odczuwamy większy głód. Nie znaczy to jednak, że przemiana materii jest gorsza. Po prostu więcej jemy.

 

Mit 3: cardio podkręca metabolizm

 

Niestety nie. Trening cardio doskonale wpływa na nasze ciało, jednak nie ma jednoznacznego przełożenia na procesy zachodzące w ciele. Owszem, w trakcie ćwiczeń przyspieszają przemianę materii, jednak wpływają głównie na wytrzymałość. W celu przyspieszenia metabolizmu lepiej rozpocząć trening interwałowy – efekt utrzyma się nawet przez kilka godzin.

 

Czy Wy znacie jakieś mity o metabolizmie, które warto obalić?