Najzdrowsze herbaty – warto mieć je w domu

 

Uwielbiamy herbaty! Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wszystko na zewnątrz wygląda szaro, a my możemy przykryć się kocykiem, chwycić pyszną herbatę i dobrą książkę. Jednak herbata herbacie nierówna. Oczywiście wszystkie są zdrowe, jednak istnieją takie, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Które herbaty są najzdrowsze?

Zielona herbata

Oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć zielonej herbaty. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, zielona herbata chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Umożliwia to między innymi zmniejszenie ryzyka powstania chorób nowotworowych. Zawiera także witaminy i minerały, takie jak witamina C, B, E i K, cynk, potas, miedź, mangan, fluor i wapń. Jej regularne spożywanie może wpłynąć pozytywnie na naszą cerę, zmniejszyć ryzyko powstania parodontozy i oczywiście wspomóc odchudzanie.

 

Biała herbata

 

Biała herbata jest jedną z najdelikatniejszych herbat na rynku. Powstaje z listków zbieranych na wczesnym etapie rozwoju. Właśnie dzięki temu zawiera ona najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich herbat. Wspiera zatem ochronę przed wolnymi rodnikami i spowalnia procesy starzenia się komórek. Zawiera także katechiny, które umożliwiają zachowanie odpowiedniego poziomu cholesterolu.

 

Czerwona herbata

 

Ten rodzaj herbaty znany jest przede wszystkim ze swojego działania hamującego przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego czerwona herbata polecana jest podczas diet. Tak samo jak swoje poprzedniczki zawiera oczywiście przeciwutleniacze, które umożliwiają walkę z wolnymi rodnikami. Jest również napojem charakteryzującym się dużą ilością kofeiny (w herbacie zwanej teiną) – może zatem pobudzać i zwiększać zdolności poznawcze. Pomaga także podczas przeziębień i infekcji, gdyż umożliwia szybsze pozbycie się wirusów z organizmu.

 

A jakie herbaty należą do Waszych ulubieńców?